Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 26.11.2014

Oszczędzanie na emeryturę najlepiej zacząć 13 lat wcześniej

30 proc. Polaków mogłoby oszczędzać dodatkowo na emeryturę, ale tego nie robi. Z badań wynika, że aż dwie trzecie emerytów nie jest zadowolonych ze swojego poziomu życia.
Oszczędzanie na emeryturę najlepiej zacząć 13 lat wcześniejGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O oszczędzaniu na emeryturę mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Niestety tylko ponad jedna dziesiąta seniorów odkładała na emeryturę średnio przez 13 lat przed jej rozpoczęciem, a ponoć to optymalny okres. Takie są wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Grupy AXA Życie przez Instytut PBS.

- Z wiekiem postawa zorientowana na „być” jest bardziej istotna, częściej rozpoznawalna, ale „mieć” również odgrywa istotną rolę, szczególnie kiedy dotyczy kwestii finansowych, gdzie jest mało „mieć” –  mówi Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu.

Emerytura: ZUS i OFE to za mało. Jaką mamy alternatywę? >>>

Jak wyjaśnia ekspert, interesujące wyniki badań odnoszą się do okresu, w którym dobrze sytuowani seniorzy postanowili myśleć nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie o swojej przyszłości i zaczęli odkładać pieniądze.

- Wyniki tych badań pokazują, że 13 lat przed emeryturą jest tym okresem, który może zapewnić godziwą starość i mniejsze kłopoty finansowe. Jest to taki pułap, gdzie od tego momentu część inwestycji powinna wyraźnie być zorientowana na etap emerytalny – wyjaśnia Leszek Mellibruda.

Ponad jedna dziesiąta seniorów zadowolona ze swoich oszczędności

Z badań wynika, że na emeryturę odkładała ponad jedna dziesiąta seniorów i jest z tego zadowolona oraz ocenia swoje zasoby finansowe jako umożliwiające im godne życie.

- Te 13 lat odkładania powoduje, że takie osoby lokują się w grupie zamożnych. Co oczywiście nie jest jednoznaczne z tym, że są to milionerzy – mówi psycholog.

1000 zł miesięcznie więcej ratowałoby budżet seniora

W badaniu sprawdzano również, jaka dodatkowa kwota byłaby satysfakcjonująca dla seniora.

- Z badań wynika, że 1000 zł mogłoby usatysfakcjonować przeciętnego seniora i że taka kwota wyrównałaby jego deficyt w zakresie zarządzania budżetem, co oznacza, że nie miałby poczucia, że jest człowiekiem drugiej kategorii – wyjaśnia ekspert.

Seniorzy radzą młodym: oszczędzajcie

Doświadczeni seniorzy mówią, i tego mogą nauczyć się od nich młodzi, że co najmniej 10 – 13 lat przed emeryturą warto jest zaprogramować się na regularne oszczędzanie.

Obecne emerytury stanowią 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. To dzięki temu, że jest więcej osób pracujących niż emerytów. Jednak w efekcie postępujących zmian demograficznych będzie coraz mniej pieniędzy do rozdzielenia pomiędzy osoby kończące pracę zawodową.

Justyna Golonko, awi