Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 17.02.2015

Dodatkowa emerytura za mieszkanie: są dwa sposoby

Prace nad ustawą regulującą działanie renty dożywotniej otrzymywanej za mieszkanie trwają od 5 lat i eksperci oceniają, że powinna ona zostać uchwalona jeszcze w tym roku. A to oznacza, że emeryci otrzymają nowe narzędzie finansowe pozwalające zwiększyć dochody na starość.
Posłuchaj
  • Pace nad ustawą regulującą działanie renty dożywotniej za mieszkanie trwają od 5 lat i eksperci oceniają, że powinna ona zostać uchwalona jeszcze w tym roku. Jak to działa, tłumaczy w Polskim Radiu 24 Robert Majkowski, prezes zarządu Funduszu Hipotecznego DOM /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./
Czytaj także

Trzeba przypomnieć, że od ubiegłego roku działa już uchwalony przez parlament produkt finansowy nazwany odwróconym kredytem hipotecznym. Ustawa o odwróconej hipotece weszła w życie 15 grudnia 2014. – To zbyt wcześnie, by ocenić efekty jej działania - dodaje ekspert.

– Natomiast prace nad odpowiednimi przepisami dotyczącymi tzw. renty dożywotniej trwają od kilku lat - mówi Robert Majkowski, prezes zarządu Funduszu Hipotecznego DOM.

Różnice między rentą dożywotnią a odwróconym kredytem hipotecznym

Obie instytucje, tak uchwalony odwrócony kredyt hipoteczny, jak i nie uchwalona ustawowo renta dożywotnia, przewidują przekazanie własności nieruchomości przez seniora odpowiedniej instytucji (w przypadku tego pierwszego tylko bankowi), która w zamian wypłaca mu comiesięczną rentę.

Jednak, jak tłumaczy ekspert, w przypadku odwróconego kredytu hipotecznego do przekazania prawa własności dochodzi dopiero po śmierci beneficjenta.

W przypadku renty hipotecznej, do przekazania własności mieszkania dochodzi w momencie podpisania umowy, tyle że senior zachowuje dożywotnie prawo mieszkania czy korzystania z danej nieruchomości.

Banki nie mają jeszcze oferty na odwrócony kredyt hipoteczny

Ekspert pytany, co bardziej może się opłacać, odpowiada, że trudno to ocenić, gdyż mimo że ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym działa od ubiegłego roku, na rynku nie ma jeszcze żadnych ofert. A to oznacza, że nie wiadomo, o jakich sumach mówimy. Banki nie opracowały jeszcze odpowiedniej oferty. Według eksperta, poznamy ją w ciągu 2-3 najbliższych lat. Raczej nie wcześniej.

Renta hipoteczna tymczasem już funkcjonuje, można z tej usługi korzystać, w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego. W 2014 roku liczba umów, podpisanych przez fundusze hipoteczne zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, sięgnęła 500.

Błażej Prośniewski, jk

/