Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 03.11.2016

Obniżenie wieku emerytalnego coraz bliżej: sejmowa komisja pozytywnie o prezydenckim projekcie

Wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od pierwszego października 2017 roku - zakłada projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Posłuchaj
  • Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła sprawozdanie podkomisji o prezydenckim projekcie ustawy obniżającym wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn./IAR/.
  • Poseł Jan Mosiński wyjaśnił, że pośpiech w pracach nad projektem jest konieczny, w przeciwnym razie ustawa może nie wejść w życie 1 października 2017 roku, jak to jest planowane. ZUS musi mieć 9 miesięcy, by przygotować nowy system informatyczny./IAR/.
Czytaj także

Projekt pozytywnie zaopiniowała w czwartek sejmowa komisja polityki społecznej o rodziny.

Za przyjęciem projektu było 20 posłów, 4 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Komisja zaakceptowała poprawkę o obniżeniu wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.

Komisja przyjęła w czwartek poprawki zaproponowane przez Biuro Legislacyjne Sejmu oraz podkomisję, która rekomendowała wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od 1 października 2017 roku.

J. Kaczyński o obniżeniu wieku emerytalnego: Decydujący będzie wiek, a nie staż pracy

Źr. TVN24/x-news

Podczas prac komisji przyjęto również poprawkę zgłoszoną przez przewodniczącego podkomisji Jana Mosińskiego (PiS). Dotyczyła ona referendarzy sądowych. "Groziło nam to, że referendarz po osiągnięciu 65 lat mógł zostać zwolniony z pracy. To jest niekonstytucyjne, nie dopatrzono tego. Zauważyliśmy ten mankament" - wyjaśniał.

W piątek drugie czytanie ustawy prezydenckiej

Mosiński powiedział w czwartek dziennikarzom, że chciałby, aby Sejm zajął się projektem ustawy ws. emerytur w piątek. "Czas ucieka, mamy już listopad i nie chciałbym, abyśmy musieli dokonywać zmian w terminie wejścia w życie ustawy" - podkreślił. "Jeżeli pan Marszałek Sejmu wyrazi na to zgodę, to jutro będziemy procedować projekt w ramach drugiego czytania" - dodał.

Zwrócił uwagę, że ustawa wejdzie w życie 1 października 2017 roku. "Trzeba było wprowadzić to vacatio legis dla potrzeb ZUS-u. Dopasować program komputerowy" - wyjaśniał.

Przewodnicząca komisji, posłanka PiS Beata Mazurek, podziękowała posłom za pracę w podkomisji, która zajmowała się projektem ustawy. "Nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się z tego, że kolejny krok ku temu, że zrealizujemy swoje obietnice wyborcze. Doprowadzamy do wieku emerytalnego 60, 65 lat" - powiedziała.

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.

Prezydencki projekt ustawy zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo: kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

PAP, jk