Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 13.06.2017

Reforma emerytalna: ile będzie kosztować? Ministerstwo Finansów liczy

Kończą się analizy kosztów reformy emerytalnej w Polsce. Administracja chce, by zaczęła obowiązywać od początku przyszłego roku.
Posłuchaj
  • Wiceminister finansów Leszek Skiba poinformował, że jego resort wciąż prowadzi prace nad policzeniem kosztów reformy emerytalnej (IAR)
Czytaj także

Wiceminister finansów Leszek Skiba poinformował, że jego resort wciąż prowadzi prace nad policzeniem kosztów reformy emerytalnej. Nie chciał jednak powiedzieć, kiedy eksperci resortu skończą ich liczenie. Jego zdaniem pewne jest, że budżet stać na zachęty dla oszczędzających na emeryturę. Jego zdaniem kluczowe jest to, że część składki emerytalnej, która była przeznaczona do OFE, trafi do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Likwidacja OFE

Rząd planuje likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych i zastąpienie ich przez Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Miałoby tam trafić 75 procent środków zgromadzonych w OFE. To około 120 miliardów złotych. Pozostała część ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Administracja chce, by pieniądze te należały do pracownika. Rząd chce też stworzyć pracownicze programy kapitałowe. Składka na te program miałaby wynieść 4 procent pensji i składałaby się w połowie z części pracownika i pracodawcy. Budżet miałby zwracać pracodawcom część tych kosztów.

Zmiany w systemie emerytalnym do końca roku?

Cały czas jest szansa na to, że do końca roku uda się zakończyć proces zmian w systemie emerytalnym - zapowiedział z kolei we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że projekty wstępne są przygotowane, trwają finalne konsultacje.

- Trwają końcowe prace. Oczywiście wszystkim by zależało, żeby jak najszybciej, ale to rzeczywiście lepiej dobrze, a później, niż źle, a zbyt szybko. Projekty wstępne są przygotowane, trwają jakieś finalne konsultacje. Cały czas jest szansa na to, że do końca roku ten proces się uda przeprowadzić - powiedział Borys podczas debaty "Gazety Polskiej" i "Parkietu" pt. "Rynek kapitałowy w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", pytany o to, kiedy mogą wejść w życie nowe przepisy dotyczące zmian w systemie emerytalnym.

Obecny na debacie wiceminister finansów Leszek Skiba powiedział, że zarys nowego systemu emerytalnego został już ujawniony w mediach. - Potrzebujemy trochę czasu. We współpracy z innymi ekspertami, którzy pracują nad zagadnieniem - potrzebujemy trochę czasu, żeby to skończyć - powiedział Skiba.

Pod koniec maja, wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podał, że do końca tego roku projekt zmian powinien zostać uchwalony przez parlament.

Program Budowy Kapitału

W lipcu 2016 r. Morawiecki zaprezentował Program Budowy Kapitału, który jest jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada on przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne - 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE). Natomiast pozostałe 25 proc. - do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zarządzanie którym ma przejąć PFR. Zgodnie z pierwotnym planem przekształcenie OFE miałoby nastąpić od stycznia 2018 roku.

Drugi element planowanej reformy to upowszechnienie pracowniczych planów kapitałowych w celu oszczędzania na emeryturę.

IAR/PAP, awi