Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 09.01.2014

Nowe cele polityki klimatycznej UE. Polska będzie miała problem

Utrzymanie trzech celów przy nowych, wyższych pułapach - za takim kierunkiem unijnej polityki energetyczno-klimatycznej po roku 2020 opowiedzieli się europosłowie. Dwie połączone komisje Parlamentu: środowiska i przemysłu przegłosowały sprawozdanie w tej sprawie.
Nowe cele polityki klimatycznej UE. Polska będzie miała problemeu2012.dk

40-procentowa redukcja emisji CO2, 30-procentowy udział źródeł odnawialnych w całym bilansie energetycznym oraz wzrost efektywności energetycznej o 40 procent - takie cele do 2030 roku wyznaczono w przyjętym dokumencie. - Bardzo się cieszę się, ponieważ jest w nim wszystko, o co zabiegałam: kontynuacja celów ze strategii na rok 2020 i wnioski z dotychczasowych błędów - powiedziała współautorka sprawozdania, europosłanka Anne Delvaux.

Polacy są przeciwni

Innego zdania jest europoseł Konrad Szymański, który apelował o odrzucenie dokumentu. - Powtarzanie błędu trzech celów, które są dla wielu sektorów sprzeczne, to niewyciąganie konsekwencji z lat obowiązywania polityki klimatycznej i niesłuchanie tych, do których jest ona adresowana, czyli przemysłu - powiedział Polskiemu Radiu europoseł.

W lutym nad sprawozdaniem będzie głosował cały Parlament Europejski, który pozostaje w tej kwestii bardzo podzielony. Wcześniej, 22 stycznia propozycję w sprawie polityki energetyczno-klimatycznej do roku 2030 przedstawi Komisja Europejska.

abo