Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Grażyna Raszkowska 02.04.2014

Inteligentne sieci energetyczne pozwalają obniżyć rachunki za prąd

Nowoczesne urządzenia w jakie wyposażone są inteligentne sieci energetyczne, stwarzają odbiorcom energii szanse na obniżenie rachunków. Osoby, u których zainstalowano inteligentne liczniki energii mogą łatwiej niż posiadacze liczników tradycyjnych zarządzać zużyciem energii.
Inteligentne sieci energetyczne pozwalają obniżyć rachunki za prądsxc.hu
Posłuchaj
  • Osoby, u których zainstalowano inteligentne liczniki energii, mogą łatwiej niż posiadacze liczników tradycyjnych zarządzać zużyciem energii/Dariusz Kwiatkowski
Czytaj także

Odbiorca, który chce skorzysać z tej mozliwości musi mieć w domu zainstalowane inteligentne opomiarowanie, czyli liczniki zdalnego odczytu oraz uruchomiony portal, na którym można obserwować i monitorować cały proces zużywania energii elektrycznej.
- Można tym zużyciem zarządzać, a więc pobierać energię z sieci wtedy, gdy jest ona tańsza i wstrzymywać się od pobierania, gdy jest ona droga – mówi Andrzej Pazda, dyrektor Biura Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
Włączamy wtedy, gdy jest tanio
Na portalu widzimy zużycie energii w ciągu doby. Możemy zobaczyć np., że poprzedniego dnia niepotrzebnie włączyło nam się urządzenie, które możemy zaprogramować w taki sposób, by włączyło się w czasie tzw. doliny, gdzie cena energii jest tańsza.
Ile można zaoszczędzić
Nie możemy spodziewać się wielkich oszczędności, ale przesuwając zużycie energii na różne pory doby, można zapłacic o około 10% mniej. Dokładne szacunki nie są znane, bo  nie przetestowano jeszcze wszystkich urządzeń. Korzyść z tytułu efektywnego użytkowania energii nie przekłada się tylko na złotówki, to przede wszystkim korzyść szybkiego reagowania i monitorowania. Jeżeli więc np. następuje awaria w sieci, to operator bardzo szybko jest o tym poinformowany. W ten sposób także skraca się przerwy w dostawie energii.
Kiedy system wejdzie w życie
Od roku 2016 ma zacząć obowiązywać tzw. taryfa jakościowa. - Energetyka ma mieć ustawioną taryfę w zależności od efektywności swojego działania, a to pozytywnie odbije się na odbiorcy – informuje ekspert.
Konieczna jest też wymiana liczników. - Spodziewany jest zwrot tych kosztów, czy to w taryfie rozłożonej na lata, czy w postaci bardziej efektywnego wykorzystania energii, czy też zmniejszenia kradzieży i kosztów z tego wynikających, a także zmniejszenia strat technicznych – dodaje Andrzej Pazda. - Rzeczą nadrzędną jest, aby odbiorca nie uczestniczył bezpośrednio w opłacaniu nowej technologii – podsumowuje.
Spółki energetyczne już testują nowe rozwiązania.
Dariusz Kwiatkowski/gr