Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 23.04.2014

Nowelizacja specustawy o terminalu LNG bez poprawek w Sejmie

Nie zgłoszono żadnych poprawek do rządowego projektu nowelizacji specustawy o terminalu LNG. W Sejmie odbyło się drugie jego czytanie.
Terminal LNG w budowieTerminal LNG w budowieGaz-System.

Projekt przewiduje rozszerzenie listy inwestycji w infrastrukturę gazową, budowanych z uproszczeniem procedur administracyjnych.
Teraz projekt zostanie poddany głosowaniu. Poparcie dla niego zapowiedziały wszystkie kluby.

Zgodnie z obowiązującym harmonogramem terminal ma być gotowy do pracy z końcem 2014 r.
Raport: czy Polska może być spokojna o gaz i ropę

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów, oświadczył, że termin do końca 2014 r. obowiązuje, a w grudniu powinien pojawić się pierwszy gazowiec. Nie jest tak, że 1 stycznia 2015 r. 11 gazowców, które mają w przyszłym roku przypłynąć z gazem, będzie stało pod gazoportem - tłumaczył Gawlik.
Gawlik zwrócił też uwagę, że nowelizacja nie dotyczy samego terminala, bo ta inwestycja jest realizowana, tylko sieci gazowej, niezbędnej do pełnego wykorzystania możliwości sprowadzania LNG do Świnoujścia.

Dłuższa lista objętych specustawą inwestycji
Na mocy obowiązującej od 2009 r. specustawy powstaje terminal skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu oraz grupa gazociągów w północno-zachodniej części Polski o łącznej długości ok. 940 km, łączących terminal z siecią gazową.
Rządowy projekt rozszerzał listę objętych specustawą inwestycji - przede wszystkim o gazociągi o długości 3,4 tys. km. Są wśród nich nowe połączenia z Litwą i Słowacją oraz rozbudowa istniejącego interkonektora z Czechami, a także ponad 10 krajowych gazociągów. W czasie pierwszego czytania w komisji gospodarki przyjęto poprawkę zakładającą dopisanie - do listy inwestycji objętych projektem - budowy magazynów gazu o pojemności nie mniejszej niż 250 mln m sześć.

PAP, awi