Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Chodurski 25.04.2014

Zgoda Putina i Merkel na trójstronne rozmowy z Ukrainą ws. gazu

- Oboje przywódcy, podczas rozmowy telefonicznej, zaakcentowali potrzebę zorganizowania w najszybszym możliwym terminie rozmów między Rosją, Unią Europejską i Ukrainą w sprawie bezpieczeństwa dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu do Europy - poinformował Kreml.
Prezydent Rosji Władimir PutinPrezydent Rosji Władimir PutinPAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTIEV

Ukraina jest głównym krajem tranzytowym, przez który płynie gaz z Rosji do państw UE.

Kryzys na Ukrainie i aneksja Krymu przez Rosję wywołały dyskusję o uzależnieniu Unii Europejskiej  od dostaw rosyjskiego gazu. Zgodnie z postanowieniami marcowego szczytu unijnego Komisja Europejska ma przeanalizować bezpieczeństwo energetyczne UE i w czerwcu przedstawić plan zmniejszenia zależności energetycznej wspólnoty.

Merkel upomina Putina

Oprócz rozmowy o gazie kanclerz Niemiec wezwała prezydenta Rosji do jasnego opowiedzenia się za porozumieniem z Genewy i do włączenia się w realizację przyjętych tam ustaleń w sprawie Ukrainy.

- Rosja powinna publicznie oświadczyć, że w pełni popiera porozumienie z Genewy; powinna też wreszcie wezwać uzbrojone prorosyjskie grupy na Ukrainie do zaprzestania stosowania przemocy i do złożenia broni - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert dziennikarzom w Berlinie. Dodał, że Merkel wyraziła głębokie zaniepokojenie utrzymującym się napięciem na Ukrainie.

Zdaniem rządu w Berlinie kluczową rolę w rozwiązywaniu konfliktu powinna odegrać Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. OBWE potrzebuje jednak wsparcia - dodał Seibert. Ocenił pozytywnie inicjatywę ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera.
Szef niemieckiego MSZ opowiedział się za zorganizowaniem okrągłych stołów z udziałem uczestników konfliktu. Powodzenie tego projektu zależy jego zdaniem od udzielenia mu - widocznego politycznego wsparcia - przez sygnatariuszy porozumienia z Genewy - USA, UE, Rosję i Ukrainę. Niemiecki minister zaproponował, by wysokiej rangi przedstawiciele tych czterech sił wspólnie udali się do Kijowa oraz na wschodnią i zachodnią Ukrainę.
W zeszłym tygodniu w Genewie po wielogodzinnych rozmach z udziałem szefów dyplomacji USA, UE, Ukrainy i Rosji przyjęto ustalenia, które zakładają m.in., że wszystkie nielegalne grupy zbrojne muszą zostać rozbrojone, wszystkie nielegalnie zajęte gmachy muszą zostać zwrócone prawowitym właścicielom, a wszystkie nielegalnie okupowane ulice, place i inne miejsca publiczne w miastach ukraińskich muszą zostać opuszczone. Porozumienie nie jest przestrzegane, a obie strony konfliktu oskarżają się o złamanie ustaleń.

O sytuacji na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

mc

''