Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 28.04.2014

Kompania Węglowa na skraju upadku? Wydobycie w kopalniach stanęło

Dziewięć kopalni należących do Kompanii Węglowej wstrzymało od poniedziałku wydobycie, w sześciu pozostałych produkcja węgla w najbliższych dniach będzie ograniczona - w spółce rozpoczął się tzw. przestój ekonomiczny. Potrwa do 5 maja.
Katowice: siedziba Kompanii WęglowejKatowice: siedziba Kompanii Węglowej Wikipedia/Kris D from Metropolia Silesia, Upper Silesia ( Oberschlesien )

Całkowicie wstrzymane zostało wydobycie w kopalniach: Bolesław Śmiały, Brzeszcze, Chwałowice, Jankowice, Piast, Piekary, Pokój, Sośnica-Makoszowy i Ziemowit.
W pozostałych sześciu kopalniach: Bielszowice, Bobrek-Centrum, Halemba-Wirek, Knurów-Szczygłowice, Marcel i Rydułtowy-Anna produkcja węgla jest prowadzona. Wstrzymanie pracy dotyczy nie tylko kopalń, ale też zatrudnionych w pięciu zakładach specjalistycznych spółki. Wcześniej, bo od wtorku przestój rozpoczął się w zatrudniającej ok. 800 pracowników centrali KW.
Co dalej z Kompanią Węglową? Piechociński: musi zmniejszyć koszty wydobycia >>>
O czasowym wstrzymaniu wydobycia zdecydował w połowie kwietnia zarząd Kompanii, tłumacząc to spadkiem zapotrzebowania na węgiel. Pracownicy na postojowym otrzymają nieco ponad połowę pensji.

Według szefa górniczej Solidarności, Jarosława Grzesika pomysły płacenia za niepracowanie są bzdurne i choć pracownicy mniej zarobią, to największy koszt poniesie sama Kompania.

Decyzji o przerywaniu wydobycia sprzeciwiają się związkowcy, według których nie poprawi to kondycji KW. Według związków zawodowych, w dalszej perspektywie władze spółki planują dłuższy, miesięczny przestój niektórych kopalń, co w może w praktyce oznaczać początek ich likwidacji. Przedstawiciele KW podkreślają, że decyzja o kolejnym wstrzymaniu wydobycia nie zapadła.
"Masówki" w Kompanii Węglowej: górnicy obawiają się o przyszłość kopalni >>>
W opinii związkowców, sytuacja nie tylko w KW, ale w całym górnictwie jest dramatyczna. Przekonują, że bez działań rządu na Śląsku może grozić likwidacja kilkuset tysięcy miejsc pracy. We wtorek ulicami Katowic ma przejść organizowana przez związki zawodowe górnicza manifestacja sprzeciwu wobec polityki rządu i zarządów spółek węglowych.

IAR/PAP, awi