Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 29.04.2014

PiS ma program ratowania górnictwa

PiS przygotował specjalny program dla Śląska. Przewiduje on między innymi rewitalizację regionu i inwestycje w nowe bloki wytwórcze - mówi europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Europoseł Ryszard CzarneckiEuroposeł Ryszard Czarnecki PR

Gość radiowej Trójki powiedział też, że jego partia chce renegocjacji postanowień marcowego szczytu UE, który uderza w polskie górnictwo. Ryszard Czarnecki zaznaczył, że PiS nie jest całkowicie przeciwny urynkowieniu górnictwa, jednak na razie eksperymenty z prywatnymi kopalniami nie zyskują na Śląsku społecznego poparcia.

Cały wywiad z Ryszardem Czarneckim w radiowej Trójce >>>
Ulicami Katowic przejdzie dziś manifestacja górniczych związków zawodowych. Według działaczy, widmo likwidacji kopalń staje się coraz bardziej realne.
Kompania Węglowa poinformowała o wprowadzeniu od 28 kwietnia do 5 maja przestoju produkcyjnego. Wcześniej górnicze centrale związkowe zwróciły się z apelem do premiera o spotkanie w związku z bardzo trudną sytuacją górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Ich zdaniem, bez zdecydowanych działań rządu, na Śląsku dojdzie do likwidacji kilkuset tysięcy miejsc pracy.

Kompania Węglowa na skraju upadku? Wydobycie w kopalniach stanęło >>>

O czasowym wstrzymaniu wydobycia zdecydował w połowie kwietnia zarząd Kompanii, tłumacząc to spadkiem zapotrzebowania na węgiel. Pracownicy na postojowym otrzymają nieco ponad połowę pensji.

Według szefa górniczej Solidarności, Jarosława Grzesika pomysły płacenia za niepracowanie są bzdurne i choć pracownicy mniej zarobią, to największy koszt poniesie sama Kompania.

Decyzji o przerywaniu wydobycia sprzeciwiają się związkowcy, według których nie poprawi to kondycji KW. Według związków zawodowych, w dalszej perspektywie władze spółki planują dłuższy, miesięczny przestój niektórych kopalń, co w może w praktyce oznaczać początek ich likwidacji. Przedstawiciele KW podkreślają, że decyzja o kolejnym wstrzymaniu wydobycia nie zapadła.
"Masówki" w Kompanii Węglowej: górnicy obawiają się o przyszłość kopalni >>>
W opinii związkowców, sytuacja nie tylko w KW, ale w całym górnictwie jest dramatyczna. Przekonują, że bez działań rządu na Śląsku może grozić likwidacja kilkuset tysięcy miejsc pracy. We wtorek ulicami Katowic ma przejść organizowana przez związki zawodowe górnicza manifestacja sprzeciwu wobec polityki rządu i zarządów spółek węglowych.

Trójka/IAR/PAP, awi