Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 16.06.2014

PGNiG: Polskie magazyny gazu wypełnione w 68 proc.

Polskie podziemne magazyny gazu są wypełnione w prawie 70 procentach. Tak informuje na swojej stronie internetowej PGNIG. Gaz- System zapewnia zaś, że na razie rosyjski surowiec, który jest dostarczany od strony Ukrainy, dociera do Polski bez problemu.
PGNiG: Polskie magazyny gazu wypełnione w 68 proc.sxc.hu

Zgromadzone zapasy mogą być potrzebne, gdyż w poniedziałek rano Rosja przerwała całkowicie dostawy gazu na Ukrainę. Część surowca, który płynie ukraińskimi rurociągami dociera do odbiorców w krajach Unii Europejskiej. W związku z tym, aby zabezpieczyć dostawy, Moskwa zamierza zwiększyć podaż paliwa gazociągami: Jamalskim i Północnym. Ten pierwszy biegnie przez Białoruś i Polskę, a ten drugi po dnie Bałtyku do Niemiec.

 

Operator Systemu Magazynowania spółka należąca do PGNIG informuje, że w jej podziemnych zbiornikach może zmieścić się łącznie 2,5 miliarda metrów sześciennych gazu. Obecnie są one wypełnione w 68 procentach. Dotychczas firmy właśnie w sezonie letnim, kiedy zapotrzebowania na surowiec spada wypełniają swoje magazyny. Z zapasów koncerny korzystają w zimie w chwilach większego zużycia "błękitnego paliwa".

Nie problemów z dostawami

Gaz- System zapewnia, że na razie rosyjski surowiec, który jest dostarczany od strony Ukrainy, dociera do Polski bez problemu. Taką informację przekazała Małgorzata Polkowska, rzeczniczka prasowa Gaz-System.

Polska firma w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej informuje, że ukraińska spółka odpowiedzialna za tranzyt gazu (Ukrtransgaz) poinformowała, że bez zakłóceń będzie realizowała przesył błękitnego paliwa do Polski przez punkt w Drozdowiczach.

Rosja wprowadził przedpłaty na gaz. Naftohaz pozywa Gazprom

System przedpłat

Rosja wprowadziła system przedpłat na dostawy gazu dla Ukrainy. Oznacza to, że ukraińscy odbiorcy dostaną tyle paliwa, za ile zapłacą. Gazprom tłumaczy swoją decyzję „chronicznymi długami” Kijowa. Na razie nie wiadomo czy Moskwa wstrzyma pompowanie gazu do ukraińskich rurociągów, czy jedynie ograniczy objętość.

Fiasko rozmów
Rosja przed takim scenariuszem ostrzegała od ponad 2 miesięcy. Początkowo system przedpłat miał zostać wprowadzony od 1 czerwca. Jednak na prośbę Komisji Europejskiej termin ten przekładano, jednocześnie prowadząc negocjacje. Ponieważ aż do dzisiejszego poranka strony nie doszły do porozumienia i na konto Gazpromu nie wpłynęła żądana kwota 1 miliarda 951 milionów dolarów, koncern wprowadził system przedpłat.

IAR, abo