Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 09.07.2014

Wsparcie dla OZE. Polska dostanie miliardy euro z Unii Europejskiej

Komisja Europejska przyjęła w tym roku nowe zasady, które mają ograniczyć pomoc państwową dla produkcji energii z OZE, energii solarnej, wiatrowej i z biomasy. Nowe zasady będą obowiązywać we wszystkich państwach Unii. Jednak w Polsce to wsparcie będzie i tak duże.
Energia odnawialnaEnergia odnawialnaglowimages.com
Posłuchaj
  • O wsparciu dla OZE w Radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości mówiła Aleksandra Malarz z Ministerstwa Środowiska /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Z unijnego budżetu na lata 2014 – 2020 na największy realizowany u nas Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, w ramach którego dofinansowywane są OZE, przeznaczone jest 27,5 mld euro.

Na jakie działania można otrzymać dofinansowanie?

- Dysponujemy środkami na wsparcie OZE, ale także działań związanych z oszczędzaniem energii, czyli np. termomodernizację. Jest to również obszar, w którym system finansowania ochrony środowiska jest aktywny i ze środków krajowych, czy to w ramach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska, czy np. Banku Ochrony Środowiska, można otrzymać pieniądze bądź to na budowę efektywnego energetycznie domu, bądź też na modernizację mającą na celu podniesienie efektywności energetycznej czy wyposażenie go w odnawialne źródła energii – wyjaśnia Aleksandra Malarz z Ministerstwa Środowiska.

Wysokość dofinansowania zależy od samej inwestycji, dodaje Malarz.

Racjonalne wykorzystanie unijnych środków

W latach 2014 – 2020 Unia Europejska ma znacząco wspierać polską gospodarkę, właśnie finansami przeznaczonymi na inwestycje w ochronę środowiska.

- To są spore pieniądze. Możemy mówić o budżecie porównywalnym z perspektywą 2007 – 2013, o kilkudziesięciu miliardach euro – mówi Malarz.

Te pieniądze na razie są na papierze, ale już można myśleć o ich racjonalnym i jak najlepszym wykorzystaniu.

- Trzeba inwestować w rozwój inteligentnych i efektywnych ekonomicznie systemów produkcji energii, a także ograniczyć zapotrzebowanie na nią – dodaje Malarz.

Ograniczenie dotacji nie dotyczy energetyki prosumenckiej, takiej jak panele słoneczne na dachach domów mieszkalnych. Znacząco będą wspierane także działania kooperacyjne o znaczeniu ponadregionalnym.

Elżbieta Mamos, awi