Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 22.07.2014

Górnicy alarmują: kopalnie mogą wstrzymać wydobycie

Kopalnie ponownie mogą wstrzymać prace, bowiem nie będzie miejsca na składowanie niesprzedanego węgla kamiennego.
Górnicy alarmują: kopalnie mogą wstrzymać wydobyciesxc.hu/cc

W Sejmie ministerstwo gospodarki poinformowało posłów, że w ciągu pierwszych 5 miesięcy tego roku na hałdach pozostawało 8 milionów ton surowca, a branża odnotowała 631 milionów złotych straty.

631 mln zł strat górnictwa węgla kamiennego po 5 miesiącach 2014 roku >>>

Dariusz Trzcionka, szef związku zawodowego "Kadra" przyznaje, że te informacje grożą katastrofą. - Sytuacja jest gorąca. Wydobycie węgla kamiennego może zostać wstrzymane bo nie ma już miejsca na hałdach do magazynowania surowca. - twierdzi Trzcionka. Związkowiec dodaje, że jest to skutkiem nieodbierania przez elektrownie wcześniej zakontraktowanego węgla.
Już raz na przełomie kwietnia i maja tego roku dziewięć kopalń Kompanii Węglowej wstrzymało wydobycie, w sześciu pozostałych produkcja węgla była ograniczona. Wówczas decyzję o ograniczeniu wydobycia zarząd tłumaczył spadkiem zapotrzebowania na węgiel.

Kopalnie przynoszą straty
Polskie kopalnie pomimo zmniejszenia wydobycia i tak przynoszą straty. Do końca maja górnicy uzyskali 29 mln ton surowca, czyli o 6 procent mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Dodatkowo w ciągu pierwszych pięciu miesięcy Polacy sprowadzili prawie 5 milionów ton węgla z czego 68% z Rosji.
Obecnie w Amsterdamie za tonę surowca płaci się jedynie 75 dolarów. W Polsce w 2014 roku w górnictwie pracuje łącznie 104 tysiące osób.

Ekspert: bolesne reformy niezbędne górnictwu.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR, awi