Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 25.07.2014

Co dalej z rafinerią w Możejkach? Prezydent Litwy: nie możemy wesprzeć Orlenu

Litwa nie może udzielać bezpośredniego wsparcia finansowego spółce z prywatnym kapitałem Orlen Lietuva - powiedziała w czwartek prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Wyraziła nadzieję, że pracę rafinerii w Możejkach wesprze jej główny akcjonariusz PKN Orlen.
Orlen Lietuva, MożejkiOrlen Lietuva, MożejkiWikimedia Commons, Algirdas
Posłuchaj
  • Co dalej z Możejkami, czy Orlen wycofa się z Litwy? Wywiad z wiceprezesem ds. finansowych Sławomirem Jędrzejczykiem w audycji Po pierwsze ekonomia w Programie 1 / Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia /
  • Ekspert paliwowy Andrzej Szczęśniak (IAR): PKN Orlen raczej szybko nie sprzeda swojej rafinerii w litewskich Możejkach
Czytaj także

- Mamy nadzieję, że prywatna polska spółka PKN Orlen znajdzie możliwość kontynuowania pracy Orlen Lietuva - powiedziała prezydent dziennikarzom. Jej zdaniem odpowiedzialność za funkcjonowanie rafinerii spada przede wszystkim na PKN Orlen.
Prezydent Grybauskaite wyraziła też nadzieję, że nie dojdzie do zamknięcia rafinerii.
- Znamy trudności, z jakimi boryka się rafineria i rząd Litwy jest gotów zrobić wszystko, co w jego mocy, by przedsiębiorstwo nie zostało zamknięte - powiedziała prezydent.

"Kupno Orlen Lietuva za symbolicznego 1 lita"

Orlen Lietuva, w której PKN Orlen ma 100 proc. udziałów, to jedyna rafineria w krajach bałtyckich i największy podmiot działający na Litwie.
Litewski deputowany Kestutis Glaveckas uważa, że wykupienie rafinerii Orlen Lietuva przez rząd litewski od PKN Orlen nie byłoby racjonalne.

- Gdyby rząd miał wykupić tę firmę, cena powinna być symboliczna - jeden lit. Jednak nie byłoby to racjonalne - powiedział w czwartek Glaveckas, deputowany z ramienia Litewskiego Ruchu Liberałów, członek parlamentarnej komisji ds. budżetu i finansów, dziennikowi "Lietuvos Zinios".
Przygotowanie się na najgorszy scenariusz
Glaveckas wezwał władze do przygotowania się na najgorszy scenariusz, tzn. na zamknięcie rafinerii. - Jeśli rafineria zostanie zamknięta, będziemy się musieli zająć problemem bezrobocia. Racjonalne byłoby więc przystąpienie do zastanawiania się nad opcjami, powiedzmy, nad zaproszeniem pewnej firmy do zainwestowania w ten region w zamian za pewne korzyści, np. mam na myśli promowanie alternatywnej produkcji - powiedział.

W pierwszej połowie br. strata Orlen Lietuva (EBITDA - wynik przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków oraz amortyzacji) wyniosła 3,541 mld litów, w tym w drugim kwartale 3,495 mld litów (1 euro = 3,45 lit) - podała agencja BNS.
PKN Orlen stratny na rafinerii w Możejkach. Rozważa czasowe wyłączenie >>>
W środę PKN Orlen informował, że planuje poprawiać rentowność litewskiej spółki Orlen Lietuva, m.in. poprzez zmniejszanie kosztów i optymalizację nakładów inwestycyjnych, jednak nie wyklucza wariantu czasowego wyłączenia rafinerii w Możejkach.
PKN Orlen podał, że uwzględniając m.in. perspektywy rynkowe i parametry makroekonomiczne dokonał m.in. odpisu w wysokości 4,2 mld zł wartości aktywów rafineryjnych litewskiej grupy Orlen Lietuva. Po odpisie wartość majątku litewskiej spółki to 0,5 mld zł.
PKN Orlen przypomniał w środę, że w 2013 r. oraz w pierwszych miesiącach 2014 r. wynik operacyjny Orlen Lietuva był ujemny. Powodem tego - według płockiego koncernu - są m.in. problemy logistyczne litewskiej rafinerii. W 2013 r. Orlen Lietuva odnotowała stratę netto w wysokości 94,3 mln dol.
4 mld dolarów na kupno Orlen Lietuva i inwestycje
Według PKN Orlen na kupno Orlen Lietuva oraz na prowadzone tam od 2006 r. inwestycje płocki koncern wydał ok. 4 mld dol.
PKN Orlen kupił w 2006 r. od Jukosu 53,7 proc. Mażeikiu Nafta za 1,49 mld dol., a następnie na mocy umowy z rządem Litwy nabył 30,66 proc. za ponad 852 mln dol. PKN Orlen zobowiązał się wtedy wdrożyć program inwestycyjny o wartości 1 mld dol. Po sfinalizowaniu pięć lat temu z rządem Litwy umowy kupna pozostałych 10 proc. udziałów i przeprowadzonym wykupie od drobnych inwestorów, płocki koncern ma 100 proc. akcji litewskiej rafinerii, która w 2009 r. zmieniła nazwę z Mażeikiu Nafta na Orlen Lietuva.

PAP, awi