Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 26.09.2014

Będzie szlaban na rosyjski węgiel: ustawa w Sejmie na szybkiej ścieżce legislacyjnej

W Sejmie rozpoczęto "intensywne prace" nad projektem nowelizacji ustawy o systemie kontrolowania jakości paliw oraz projektem zmian w Prawie energetycznym - poinformowała Kancelaria Sejmu. Obie nowelizacje trafiły na szybką ścieżkę legislacyjną.
Pociąg przewożący węgiel kamiennyPociąg przewożący węgiel kamiennyFlickr/akasped

Rozpoczęcie prac nad regulacją handlu węglem ma związek z górniczymi protestami na polsko-rosyjskiej granicy. Górnicy uważają nadmierny import taniego, rosyjskiego węgla za główną przyczynę złej sytuacji swojej branży.

Nasz najdroższy węgiel >>>

Będzie kontrola jakości importowanego węgla

Projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw wprowadza kontrolę jakości węgla kamiennego przez Służbę Celną na granicy Polski, a w składach detalicznych - przez inspekcję handlową.

Lider górniczej "Solidarności" o proteście: to obywatelskie embargo na rosyjski węgiel >>>

Będa certyfikaty jakosciowe w handlu węglem

Wdraża też system certyfikatów jakościowych w obrocie węglem kamiennym.

Będą koncesje na handel węglem

Projekt zmian w Prawie energetycznym wprowadza obowiązek uzyskiwania koncesji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na handel węglem.

Oba projekty przygotowali posłowie PO.

Będzie szybka ścieżka legislacyjna

Wstępny harmonogram prac nad obydwoma dokumentami przewiduje szybką ścieżkę legislacyjną. Pierwszy projekt, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, Marszałek Sejmu skierował do druku i pierwszego czytania w Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych.

Górnicy walczą o węgiel. Sprawdzian dla nowego rządu

Źr. TVP/x-news

Drugi projekt jest - jak zapewnia Kancelaria Sejmu - przedmiotem pilnych analiz służb prawnych Kancelarii Sejmu.

Przyspieszenia prac nad ustawami domagała się premier Ewa Kopacz. Ze strony Sejmu padło zapewnienie, że pierwsze czytanie ustaw węglowych rozpocznie się na najbliższym posiedzeniu.

Z kolei od wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego, górnicy usłyszeli zapewnienie, że nie będzie planowanej rozbudowy punktu przeładunkowego na granicy polsko-rosyjskiej. Inwestycję planowano w związku z rosnącym importem rosyjskiego węgla.

IAR, jk