Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 19.10.2014

Rosyjski gaz dla Ukrainy po 385 USD. Nie ma zgody na niższą cenę

Rosyjski gaz po 385 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Taką cenę ma płacić Ukraina Rosji do końca marca, czyli przez cały sezon grzewczy.
Posłuchaj
  • Osiągnęliśmy porozumienie, faktycznie przyjmując ukraińską propozycję i do 31 marca będziemy mieć cenę 385 dolarów. Rosjanie się na to zgodzili. Ukraina będzie miała gaz i ciepło - powiedział Petro Poroszenko (IAR)
Czytaj także

Poinforował o tym prezydent Petro Poroszenko, podsumowując piątkowe rozmowy z Władimirem Putinem i przywódcami europejskimi w Mediolanie. Od czerwca Kijów nie kupuje rosyjskiego gazu, żądając obniżki ceny i nowej formuły jej obliczania.

UE i Ukraina proponowały dwie ceny
Petro Poroszenko podkreślił, że Unia Europejska i Ukraina zaproponowały, aby były dwie ceny: 385 dolarów za tysiąc metrów sześciennych zimą i 325 latem. Na razie Moskwa zgodziła się tylko na tę pierwszą. Dla prezydenta oznacza to faktycznie przyjęcie ukraińskiej propozycji.
Prezydent dodał też, że 21 października w Brukseli odbędą się trójstronne rozmowy przedstawicieli Ukrainy, Rosji i Unii Europejskiej. Tam ma zostać przygotowane odpowiednie porozumienie.
Petro Poroszenko dodał też, że w Mediolanie udało się ustalić, że już w rozpoczynającym się tygodniu Kijów i Moskwa omówią kwestię wznowienia odpraw celnych na granicy rosyjsko-ukraińskiej na tych terytoriach, które są pod kontrolą separatystów. Chodzi przede wszystkim o przejście Izwaryne.

Rosja odrzuciła założenia projektu KE ws. dostaw gazu dla Ukrainy >>>

Prezydent Bronisław Komorowski: rosyjski budżet nie zniesie szantażu gazowego wobec Europy.

Źródło: TVN24/x-news

W czasie trójstronnych negocjacji powstały założenia tzw. pakietu zimowego

Podczas negocjacji gazowych w Berlinie 26 września przedstawiciele Rosji i Ukrainy wynegocjowali przy współudziale Komisji Europejskiej tzw. pakiet zimowy, czyli projekt porozumienia mający zapewnić bezproblemowe dostawy gazu na Ukrainę w okresie nadchodzącej zimy.
Projekt porozumienia przewiduje, że Ukraina zobowiąże się do zapłacenia stronie rosyjskiej do końca roku w dwóch ratach 3,1 mld dolarów tytułem spłaty długów za dostarczony wcześniej gaz. Po zapłaceniu pierwszej raty (2 mld dolarów), co ma nastąpić do końca października, Ukraina otrzyma od Gazpromu do marca 2015 roku co najmniej 5 mld metrów sześciennych gazu, płacąc za te dostawy z góry po 385 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Możliwe będzie zwiększenie dostaw aż do 12 mld metrów sześciennych w zależności od potrzeb.

Mikołaj Budzanowski, były Minister Skarbu Państwa: niewywiązanie się Gazpromu z umowy paradoksalnie korzystne dla Polski.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR/PAP, awi