Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 21.10.2014

Niemiecki pomysł na OZE: gwarantowane taryfy na energię

Niemcy rozwijają odnawialne źródła energii już od 24 lat a do 2050 roku zakładają, że jej udział wzrośnie z obecnych 24 do 80 procent. Jak twierdza eksperci maja na to szanse, gdyż stworzyli unikatowy system wsparcia dla tego sektora energetycznego.
Niemiecki pomysł na OZE: gwarantowane taryfy na energię SXC
Posłuchaj
  • Jak Niemcy rozwijjają OZE a jak Polacy mówią: Rafał Bajczuk z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego./ Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA./
Czytaj także

Jak mówi Rafał Bajczuk z Ośrodka Studiów Wschodnich, przełomowy okazał się 2000 rok, gdy uchwalono ustawę o odnawialnych źródłach energii, która obowiązuje do dziś.

Najważniejsze  – gwarantowane taryfy

Wtedy wprowadzono system taryf gwarantowanych dla prądu z OZE. – To stworzyło bardzo dużą zachętę dla inwestorów, osób prywatnych, rolników, nie tylko dla spółek energetycznych wytwarzających prąd z biomasy, wiatraków, instalacji fotowoltaicznych – mówi ekspert.

Rozwój tego sektora oznacza stworzenie nowych miejsc pracy – niemieckie ministerstwo pracy podaje, że w tym sektorze zatrudnienie znalazło 380 tys. osób – w produkcji urządzeń, w usługach związanych z montażem czy obsługą, a także w handlu i sektorze badań i rozwoju.

W Polsce liderem  w wytwarzaniu energii z OZE  jest woj. zachodniopomorskie, gdzie znajduje się 30 proc. mocy produkcyjnych w naszym kraju.  Olgierd Geblewicz, marszałek województwa mówi, że atutem regionu jest fakt, że są tu najlepsze warunki wietrzne w Polsce. – Ponadto znajduje się tu też wielu producentów wiatraków i części do nich, dodaje.

Niemcy zakładają, że do 2050 roku udział energii z OZE wzrośnie z obecnych 24 do 80 procent. Nic wiec dziwnego, że zapowiedzi zwiększenia limitów produkcji energii z OZE, są naszym zachodnim sąsiadom na rękę.

Dominik Olędzki