Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 28.10.2014

Projekt OZERISE: jak wybrać optymalny miks energetyczny?

Rolnictwo jest jednym z kluczowych obszarów dla rozwoju OZE w Polsce. Nie tylko potrzebuje coraz większych ilości energii, ale również jest sektorem uprzywilejowanym pod względem jej pozyskania ze źródeł odnawialnych.
Posłuchaj
  • O programie OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Piotr Dziamski z Instytutu Energetyki Odnawialnej (Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

"OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych” to projekt realizowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej, który powstał właśnie z myślą o rolnikach świadomych rosnącego zapotrzebowania na coraz droższą energię i poszukujących alternatywnych źródeł jej pozyskania.

Rolnicy potrzebują dobrego doradcy

Przerwy w dostawach energii ze źródeł konwencjonalnych i stosunkowo wysokie koszty jej pozyskania to najczęstsze motywy kierujące rolnikami decydującymi się na instalacje odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach. Realizację tego typu inwestycji właściciele gospodarstw powierzają zwykle wyspecjalizowanym firmom. Ważne, by to były firmy sprawdzone. Instalatorzy odnawialnych źródeł energii muszą nie tylko wykazać się techniczną wiedzą, która pozwoli im poprawnie zamontować urządzenie– zwraca uwagę Piotr Dziamski z Instytutu Energetyki Odnawialnej - ale również muszą potrafić doradzić rolnikowi, jak dobrać instalację OZE, by była ona najbardziej efektywna ekonomicznie dla konkretnego gospodarstwa. Coraz powszechniej też dokonuje się integracji różnych źródeł energii odnawialnej w ramach jednego gospodarstwa. Można na przykład zamontować system fotowoltaiczny połączony z wiatrakiem lub z pompą ciepła. Kocioł na biomasę może współpracować z innymi źródłami ciepła. Z ekonomicznego punktu widzenia takie połączenie może być o wiele bardziej opłacalne – dodaje Piotr Dziamski.

Instalatorom brakuje doświadczenia

Polskie firmy zajmujące się instalacją odnawialnych źródeł energii specjalizują się zazwyczaj w jednym typie OZE. W ramach projektu OZERISE Instytut Energetyki Odnawialnej chce wyszkolić instalatorów, którzy będą potrafili zintegrować poszczególne źródła w jedną instalację. W tym celu Instytut organizuje szkolenia: 21 listopada tego roku w Warszawie i 5 grudnia w Olsztynie. Chętni do udziału w szkoleniu mogą rejestrować się poprzez stronę internetową projektu OZERISE www.ozerise.pl . – mówi Piotr Dziamski. - Instalatorzy z doświadczeniem, którzy ukończą szkolenie i warsztaty otrzymają od nas certyfikat integratora odnawialnych źródeł energii. Zachęcamy jednak również rolników do zgłaszania się i wzięcia udziału w szkoleniu. Osoby planujące inwestycje w odnawialne źródła energii będą mogły zdobyć na kursie wiedzę potrzebną do podjęcia optymalnych dla ich gospodarstw decyzji.

Własne potrzeby są najważniejsze

Żeby podjąć właściwą decyzję dotyczącą instalacji OZE we własnym gospodarstwie trzeba przeanalizować sporo informacji. Ze względu na prawo, jakie obecnie obowiązuje w Polsce – mówi Piotr Dziamski - zalecamy dobór instalacji odnawialnych źródeł energii przede wszystkim pod własne potrzeby energetyczne, nie nastawiając się na sprzedaż energii do sieci i osiąganie zysków. Ważna jest również prawidłowa ocena zasobów energii odnawialnej, jakie w gospodarstwie są do dyspozycji. Te dwa elementy są kluczowe, oczywiście poza przesłankami ekonomicznymi. – dodaje Piotr Dziamski.

Szkolenia i warsztaty organizowane w ramach projekty OZERISE przez Instytut Energetyki Odnawialnej są bezpłatne warto, więc zdecydować się na wzięcie w nich udziału. Organizatorzy planują przeszkolić 60 osób.

Projekt OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach jest dofinansowany przez Program LIFE+ oraz NFOŚiGW w ramach projektu LIFE11 ENV/PL/444.

Hanna Uszyńska, abo