Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 04.11.2014

Ukłon Węgier w stronę Rosji. Nowelizacja ustawy gazowej pod kątem potrzeb South Stream

Parlament Węgier uchwalił w poniedziałek nowelizację ustawy o zaopatrzeniu w gaz ułatwiając w ten sposób budowę krytykowanego przez Unię Europejską gazociągu South Stream i wprowadzając inne od unijnych standardy rynku gazowego.
Ukłon Węgier w stronę Rosji. Nowelizacja ustawy gazowej pod kątem potrzeb South Streamgazprom.com
Posłuchaj
  • - Procedura udzielania oddzielnych upoważnień do budowy i eksploatowania gazociągów - co do zasady - nie jest sprzeczne z unijnymi zasadami. Warto jednak podkreślić, że takie autoryzacje muszą być oparte o obiektywne i niedyskryminacyjne kryteria - tłumaczyła Anna-Kaisa Itkonen, rzeczniczka Komisji ds. klimatu i energii.
Czytaj także

Premier Węgier Viktor Orban jest zwolennikiem zacieśnienia współpracy energetycznej z Rosją, co poza dostawami gazu ma obejmować również rosyjską pomoc w modernizacji i rozbudowie jedynej węgierskiej elektrowni atomowej. Budapeszt nie waha się wchodzić na tym tle w konflikty z Unią Europejską i USA.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
Nowelizacja zezwala na budowanie gazociągów także tym firmom, których nie zarejestrowano wcześniej jako operatorów sieci. Natomiast według przepisów unijnych, podmioty budujące i eksploatujące gazociągi muszą się legitymować uzyskaną wcześniej odpowiednią międzynarodową licencją TSO (Transmission System Operators).
Zdaniem obserwatorów, nowelizacja została zredagowana pod kątem potrzeb kontrolowanej przez Gazprom węgiersko-rosyjskiej spółki, która miałaby zbudować przebiegający przez Węgry odcinek South Stream - gazociągu z Rosji do państw południowej Europy prowadzącego przez Morze Czarne, z pominięciem terytorium Ukrainy.
Projekt nowelizacji przedstawił w ubiegłym miesiącu w parlamencie przewodniczący jego komisji do spraw gospodarki Antal Rogan z rządzącej partii Fidesz. Zadeklarował wówczas, iż South Stream ma dla Węgier "bardzo duże znaczenie".

Komisja Europejska oczekuje wyjaśnień

W rozumieniu Brukseli nowe prawo ma umożliwić budowę gazociągu South Stream, krytykowanego przez Wspólnotę.
- Procedura udzielania oddzielnych upoważnień do budowy i eksploatowania gazociągów - co do zasady - nie jest sprzeczne z unijnymi zasadami. Warto jednak podkreślić, że takie autoryzacje muszą być oparte o obiektywne i niedyskryminacyjne kryteria  - powiedziała Anna-Kaisa Itkonen, rzecznika Komisji ds. klimatu i energii.  Jak dodała, "na podstawie nowelizacji ustawy nie jest jasne jakie kryteria będą brane pod uwagę przy udzielaniu takich upoważnień przez węgierski organ regulacyjny".
pp/PAP/IAR