Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 29.11.2014

Ropa naftowa mocno tanieje po decyzji OPEC

Kraje zrzeszone w OPEC podjęły na czwartkowym szczycie w Wiedniu decyzję, że nie ograniczą wydobycia ropy, aby podnieść ceny surowca. Jego cena spada, rynki w Rosji reagują strachem.
Organizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową nie ograniczy produkcji surowca. Obradujący w Wiedniu przedstawiciele 12 krajów OPEC zdecydowali, że ich produkcja nie spadnie. Stało się to między innymi dzięki zdecydowanej postawie Arabii Saudyjskiej, przeciwnej zmianom w wielkości podaży surowcaOrganizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową nie ograniczy produkcji surowca. Obradujący w Wiedniu przedstawiciele 12 krajów OPEC zdecydowali, że ich produkcja nie spadnie. Stało się to między innymi dzięki zdecydowanej postawie Arabii Saudyjskiej, przeciwnej zmianom w wielkości podaży surowcaPAP/EPA/HERBERT PFARRHOFER
Posłuchaj
  • Cena lub udział w rynku. OPEC decyduje w sprawie ropy - relacja Karola Tokarczyka (IAR)
  • Krzysztof Romaniuk z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego: do końca roku będziemy obserwować obniżki cen paliw na naszym rynku (IAR)
  • Krzysztof Romaniuk o cenach paliw (IAR)
  • Decyzja OPEC utrzymująca obecny poziom wydobycia ropy przełoży się w ciągu kilkunastu dni na obniżki cen paliw, ocenia analityk biura maklerskiego X-Trade Brokers, Paweł Kordala./IAR/.
  • Dzisiejsza decyzja OPEC to fatalna wiadomość dla Rosji, mówi Analityk biura maklerskiego X-Trade Brokers, Paweł Kordala./IAR/.
  • Rosyjski rubel kolejny raz gwałtownie traci na wartości. Obecny spadek jest związany z wczorajszą decyzją Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową /OPEC/, która postanowiła nie ograniczać wydobycia ropy, a tym samym zgodziła się na dalsze obniżanie cen tego surowca, relacja (IAR) Maciej Jastrzębski, Rostów nad Donem
Czytaj także

12 krajów zrzeszonych w OPEC podjęło decyzję o utrzymaniu produkcji surowca na dotychczasowym poziomie, czyli 30 mln baryłek dziennie - poinformował saudyjski minister ds. ropy Ali an-Naimi po pięciogodzinnym posiedzeniu.

Na inną decyzję liczyła między innymi nie zrzeszona w organizacji Rosja, w którą mocno uderzają spadające ceny ropy.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku bardzo silnie spadają po spotkaniu OPEC - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 67,75 USD, po spadku o 5,94 USD, czyli 8,1 proc.
Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 47 centów do 72,11 USD za baryłkę.


Kurs
Kurs ropy spada

Czekają nas spadki cen paliw na stacjach

Ceny ropy brent po ogłoszeniu decyzji spadają. Analityk biura maklerskiego X-Trade Brokers, Paweł Kordala wyjaśnia, że spadek cen przełoży się na kieszenie kierowców. Stanie się tak za półtora, dwa tygodnie. Litr ropy i benzyny może stanieć nawet o kilkanaście groszy.

OPEC nie zmniejszy wydobycia ropy. "Paliwo może być tańsze nawet o dwadzieścia kilka groszy"

Źr. Agencja TVN/x-news

Moskwa w strachu: tanieją akcje ...
Decyzja wydobywców jest fatalną wiadomością dla Rosji. Moskiewski indeks giełdowy RTS spada. Podobnie jest z rublem. Rozmówca IAR przypomina, że rosyjskie spółki informują o słabych wynikach. Przykładem jest koncern Łukoil, który opublikował raport za trzeci kwartał. Zysk drugiej co do wielkości rosyjskiej spółki spadł w ujęciu rocznym prawie o połowę.

Dla Moskwy dopiero poziom 100 dolarów za produkowaną w Rosji ropę Ural jest wystarczający dla stabilizacji budżetu.
Na coraz niższą rynkową wartość ropy wpływa jej wzrastająca produkcja w USA, ale też odbudowa potencjału wydobywczego i eksportowego w Libii czy Iraku.

... i rubel gwałtownie traci na wartości

Rosyjski rubel ściśle związany jest z notowaniami ropy na światowych giełdach. Im tańsza ropa, tym mniej pieniędzy w budżecie Rosji i zarazem tańszy rubel. Dziś na otwarciu moskiewskiej giełdy okazało się, że za jednego dolara trzeba zapłacić prawie 49,5 rubla, a za jedno euro blisko 62 ruble.
Analitycy przewidują, że jeśli taka tendencja utrzyma się przez cały dzień, to cena dolara wzrośnie do 50 rubli, a euro przekroczy 63 ruble.
Tylko w tym tygodniu rosyjski rubel stracił na wartości aż 10 procent. Eksperci przypominają, że nie jest to związane tylko ze spadkiem cen ropy, ale także z wzajemnymi sankcjami gospodarczymi, jakie od kilku miesięcy Zachód i Moskwa nakładają na siebie.

OPEC i Rosja: nie było porozumienia

Wtorkowe rozmowy między Arabią Saudyjską i Wenezuelą, członkami Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), a nienależącymi do kartelu Rosją i Meksykiem zakończyły się impasem - pisał wcześniej "Financial Times". Strony nie porozumiały się co do obniżenia wydobycia; zgodziły się jedynie, że spadki cen ropy są niepokojące.

Bloomberg: Wydobycie może zmniejszyć OPEC, a dokładnie Arabia Saudyjska.

Źródło: Bloomberg/x-news

Ekspert: Wiosną baryłka ropy za mniej niż 75 dol. Uderzy to w Rosjan

Bloomberg/x-news

Rosja traci, USA zyskuje

Związany z tym spadek cen ropy zaszkodził eksporterom ropy takim jak Rosja, a jednocześnie wzmocnił pozycję importerów takich jak USA.
"FT" pisze, że spotkanie we wtorek między OPEC a Rosją i Meksykiem to najnowszy przykład dyplomatycznych zabiegów podejmowanych przed czwartkiem, który pokazuje, "jak trudno będzie kartelowi zaprezentować zjednoczony front".
Członkowie kartelu tacy jak Iran czy Wenezuela, które potrzebują wyższych cen ropy, by móc zrównoważyć krajowy budżet, chciałyby wyhamować dalsze spadki cen ropy poprzez ograniczenie wydobycia. Jednak pozostali członkowie, np. Arabia Saudyjska i inni producenci znad Zatoki Perskiej, podchodzą do tej kwestii z większą swobodą.
Świadczyć mogą o tym słowa saudyjskiego ministra ds. ropy naftowej Ali an-Naimi, który na pytanie, czy jego zdaniem czwartkowe spotkanie będzie trudne, odpowiedział: "Nie, dlaczego? Nie pierwszy raz mamy na rynku nadpodaż".

Rosnieft: Nie ograniczymy wydobycia nawet przy 60 dol. za baryłkę

Źródło: Bloomberg/x-news

Organizacja OPEC powstała w 1960 roku. W jej skład wchodzą: Algieria, Angola, Arabia Saudyjska, Ekwador, Irak, Iran, Katar, Kuwejt, Libia, Nigeria, Wenezuela, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kraje organizacji kontrolują około 40 procent światowego wydobycia tego surowca.

Agencja TVN/x-news

PAP/IAR, abo