Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 12.12.2014

Czy Polska będzie płacić karę za łamanie unijnego prawa o odnawialnych źródłach energii?

Polska powinna być ukarana za niewdrożenie dyrektywy o odnawialnych źródłach energii kwotą 61 tys. euro za każdy dzień opóźnienia - uznał Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE, w opinii poprzedzającej decyzję w sprawie, którą przeciwko Polsce wniosła Komisja Europejska.
Od lewej: Kamil Maliszewski, z Domu Maklerskiego mBanku, prof. Bartłomiej Nowak z Akademii Leona Koźmińskiego i Andrzej Sadowski, wiceprezes  z Centrum Adama SmithaOd lewej: Kamil Maliszewski, z Domu Maklerskiego mBanku, prof. Bartłomiej Nowak z Akademii Leona Koźmińskiego i Andrzej Sadowski, wiceprezes z Centrum Adama SmithaPR24, MR
Posłuchaj
  • Puls Gospodarki cz. 1: gośćmi Polskiego Radia 24 byli Kamil Maliszewski, z Domu Maklerskiego mBanku, prof. Bartłomiej Nowak z Akademii Leona Koźmińskiego i Andrzej Sadowski, wiceprezes z Centrum Adama Smitha (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz 2: gośćmi Polskiego Radia 24 byli Kamil Maliszewski, z Domu Maklerskiego mBanku, prof. Bartłomiej Nowak z Akademii Leona Koźmińskiego i Andrzej Sadowski, wiceprezes z Centrum Adama Smitha (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Eksperci zajmujący się prawem energetycznym już od paru lat wiedzieli, że możemy mieć problem z Komisją, która będzie chciała pociągnąć nas do odpowiedzialności za nieprzestrzeganie prawa unijnego - wyjaśnia prof. Bartłomiej Nowak z Akademii Leona Koźmińskiego. - Było oczywiste, że w którymś momencie KE będzie nas chciała ukarać. 61 tys. euro dziennie to jest wniosek Komisji, to jest do dyskusji, ta kara może zostać zmniejszona – mówi gość

Prof. Bartłomiej Nowak z Akademii Leona Koźmińskiego (PR24) o karze za OZE

Wysokość kary może się zmienić

Przy kalkulacji wysokości kary bierze się pod uwagę m.in. takie kryteria jak: możliwości płatnicze kraju, a także to, jak długo dane przepisy nie były przestrzegane - wyjaśnia prof. Bartłomiej Nowak. - Można było chować głowę w piasek i czekać co się stanie. Teraz zapadnie decyzja Trybunału, będzie można się spierać – dodaje.

Prof. Bartłomiej Nowak z Akademii Leona Koźmińskiego (PR24) będzie można dyskutować

Dla Komisji Europejskiej energetyka jest priorytetem

Kary nie uda się uniknąć, a dla Komisji Europejskiej wdrożenie dyrektywy o odnawialnych źródłach energii jest bardzo istotne - zauważa Kamil Maliszewski, z Domu Maklerskiego mbanku.

Kamil Maliszewski, z Domu Maklerskiego mBanku (PR24) o tym, że kary nie da się uniknąć

Są problemy techniczne

Natomiast Andrzej Sadowski, wiceprezes  z Centrum Adama Smitha widzi inny problem dotyczący energetyki odnawialnej, zwłaszcza energetyki wiatrowej. Ekspert zwraca uwagę na problemy techniczne związane z wprowadzeniem energii z OZE do systemu energetycznego Polski.

Andrzej Sadowski, wiceprezes z Centrum Adama Smitha (PR24) o problemach technicznych

OZE są droższe od węgla

W polskich warunkach energia odnawialna byłaby produkowana przede wszystkim z farm wiatrowych, w mniejszym stopniu z energii słonecznej. - Jednak może ona wyłącznie pełnić funkcje uzupełniające i nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa energetycznego - podkreśla prof. Nowak.

Prof. Bartłomiej Nowak z Akademii Leona Koźmińskiego (PR24) o kosztach OZE

Eksperci są zgodni, że energia produkowana z OZE jest co najmniej  dwa razy droższa niż ta produkowana z węgla.

Grażyna Raszkowska