Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Jarosław Krawędkowski 31.12.2014

PGNiG w 2014 r.: negocjacje z Gazpromem, Katarem, związkami zawodowymi

PGNiG może zaliczyć mijający rok do udanych. Jak ocenia Filip Elżanowski, radca prawny i ekspert rynku energetycznego z Kancelarii Elżanowski Cherka & Wąsowski, firma dobrze poradziła sobie ze zmniejszeniem dostaw gazu od Gazpromu we wrześniu, podpisała korzystne porozumienie z Qatargas, dotyczące dostaw gazu LNG, pomyślnie zakończyła spór zbiorowy o wynagrodzenia w PGNiG.
PGNiG w 2014 r.: negocjacje z Gazpromem, Katarem, związkami zawodowymifot. mat. pras. PGNiG

Porozumienie z katarską firmą uwolniło koncern od ryzyka zapłaty odszkodowań grożących za nieodebranie surowca przewidzianego do dostarczenia PGNiG w 2015 r. Dzięki rozmowom ze związkami, płace nie wzrosły, bo spółce udało się przekonać związkowców, że w obliczu liberalizacji rynku gazu wyższe wynagrodzenia nie są możliwe.

PGNiG dogadało się z Qatargas ws. późniejszych dostaw gazu LNG do Polski

Także rozpoczęcie negocjacji z Gazpromem, dotyczących zarówno cen surowca, jak i elastyczności w wolumenach kupowanego gazu można uznać za krok w kierunku pozytywnego zakończenia rozmów ze wschodnim partnerem.

Szef PGNiG o negocjacjach z Gazpromem: liczymy na pozytywne rezultaty. Ceny gazu spadną?

Spore poruszenie w branży wywołało odwołaniu Jerzego Kurelli ze stanowiska wiceprezesa zarządu. Jak informuje Filip Elżanowski, Rada Nadzorcza spółki reprezentowana przez dwie osoby z Ministerstwa Skarbu Państwa, jedną z Ministerstwa Gospodarki, jedną niezależną i trzy ze spółki,  zdecydowała jednomyślnie o odwołaniu Jerzego Kurelli.

PGNiG odwołało Jerzego Kurellę, wiceprezesa ds. handlu. W tle negocjacje ws. cen gazu z Gazpromem?

Mimo, że sprawa wywołała spore poruszenie w branży, ekspert nie obawia się, że z powodu zmian w składzie zarządu spółka się „przewróci”. – PGNiG w swojej historii niejednokrotnie przechodził podobne sytuacje, a mimo to firma działała stabilnie, ocenia Filip Elżanowski.

Były minister: Są sprzyjające okoliczności, by obniżyć cenę gazu

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

Plany spółki na najbliższe 8 lat

Teraz przed PGNiG kolejne wyzwania ogłoszone w strategii na lata 2014 – 2022. Spółka chce utrzymać pozycję największego gracza w branży poszukiwawczo-wydobywczej w Polsce oraz głównego sprzedawcy gazu.

Koncern stawia też na rozwijanie działalności związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej.

Poprawa dostaw gazu dla klientów – główny cel spółki

Jak czytamy w komunikacie, cele te spółka zamierza osiągnąć m.in. poprzez opracowanie i uruchomienie mechanizmów zatrzymania klientów oraz podniesienia jakości obsługi klientów. Strategia PGNiG zakłada utrzymanie wysokiego poziomu stabilności dostaw gazu do klientów końcowych oraz uatrakcyjnienie oferty produktowej, m.in. poprzez produkty dual fuel oraz rozwój usług dodatkowych - podano.

Spółka będzie też dążyć do "uelastycznienia portfela gazu ziemnego i dostosowania go do zmieniających się warunków rynkowych w zakresie cen oraz warunków dostaw".

Dźwignia rozwoju koncernu: poszukiwania gazu, w tym łupkowego i ropy

Kolejnym celem zarysowanym w strategii jest wzmocnienie i transformacja obszaru poszukiwanie i wydobycie, który ma być "kluczową dźwignią" dalszego rozwoju firmy.

PGNiG ogłosiło strategię na lata 2014-2022. Co planuje?

- Głównym celem PGNiG jest utrzymanie stabilnego wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju. Jednakże, aby stworzyć perspektywę dalszego istotnego wzrostu wartości dla akcjonariuszy, spółka planuje aktywnie budować portfel zagranicznych aktywów poszukiwawczo - wydobywczych - napisano w komunikacie.

PGNiG zapowiada też, że będzie kontynuować prace poszukiwawcze w zakresie gazu łupkowego na swoich najbardziej perspektywicznych koncesjach.

jk