Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 20.01.2015

Ustawa górnicza: ekspresowy finisz w parlamencie

Ekspresowy finisz nowej ustawy górniczej w parlamencie. Możliwe, że parlament zakończy nad nią prace już w czwartek. W środę ma się zająć nią Senat, a w czwartek Sejm zbierze się na specjalnie zwołanym posiedzeniu.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu

Właśnie w czwartek posłowie rozpatrzą ewentualne poprawki senatorów.
Pierwotną ustawę o restrukturyzacji Kompanii Węglowej Sejm uchwalił w piątek, jednak w sobotę rząd porozumiał się ze związkami zawodowymi, zmieniając część istotnych założeń ustawy. Najważniejsze zapisy dotyczą tego, że nie będzie zamykania kopalń. Nierentowne zakłady zostaną podzielone. Cześć kopalń trafi do nowych inwestorów, część do Spółki Restrukturyzacji Kopalń a część do Nowej Kompanii Weglowej.

Podpisano porozumienie z górnikami. Zakończono protesty w kopalniach >>>

Rząd i górnicy podpisali porozumienie ws. restrukturyzacji Kompanii Węglowej.

Źródło: TVN24/x-news

 

Co zawiera porozumienie?

W podpisanym porozumieniu rząd ustępuje w sprawie kopalń, odpraw i osłon.

Jak powiedział TVP Info pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk, w porozumieniu zmieniono nieco skład kopalń, które będą przekazywane do Spółki Restrukturyzacji Górnictwa, poprawiono pakiet osłonowy, wprowadzono urlopy przedemerytalne 3-letnie dla pracowników przeróbki oraz zniesiono 24-miesięczne odprawy dla górników dołowych.

Roszady z kopalniami

Kopalnie, które będą przekazywane do SRK to: KWK Piekary, Ruch Centrum (wyodrębniona z kopalni KWK Bobrek- Centrum), Ruch Makoszowy (wyodrębniona z KWK Sośnica-Makoszowy) oraz KWK Brzeszcze. Oznacza to podział dwóch kopalń; Bobrek - Centrum i Sośnica -Makoszowy. Jak dodał Kowalczyk, Ruch Sośnica będzie w tzw. nowej Kompanii Węglowej. Natomiast Ruch Bobrek, będzie sprzedany Węglokoksowi.

Dominik Kolorz: Spółka Restrukturyzacji Kopalń będzie czyśćcem dla słabych kopalń.

Źródło: TVN24/x-news

Kopalnie liczą na inwestorów

Dominik Kolorz, szef śląsko-dąborwskiej "Solidarności", powiedział dziennikarzom, że ważną rolę w procesie naprawczym odegrają inwestorzy. Nie chciał o nich mówić. Pokreślił, że ruchu Makoszowy oraz kopalnie Piekary i Brzeszcze mają inwestora. Problem jest z Ruchem Centrum w Bytomiu. Plany naprawcze muszą być uzgadniane ze związkami i inwestorzy będą kupować zdrowe części kopalń.

Są gwarancje zatrudnienia dla pracowników

Jak czytamy w porozumieniu, w razie niepowodzenia procesów inwestorskich /.../, udziela się gwarancji zatrudnienia dla wszystkich pracowników na zasadzie systemu alokacji uzgodnionego pomiędzy SRK S.A. a innymi podmiotami górniczymi w przypadku nieskorzystania z osłon socjalnych.

Powstanie nowa Kompania Węglowa

Powstała Nowa Kompania Węglowa. O powstaniu spółki zdecydowało w piątek zgromadzenie walne spółki Węglokoks. Trafi do niej w sumie 11 kopalń i kilka zakładów górniczych - mówił Dominik Kolorz.

Reszta kopalń będzie stopniowo przekazywana do nowego podmiotu. Ten będzie w pierwszym etapie funkcjonował na bazie tzw. kopalń rybnickich, potem przejdą do niego wszystkie pozostałe kopalnie i zakłady funkcjonujące w KW - dodał.

Porozumienie z górnikami - wygrana czy porażka rządu?

Źrodło: TVP/x-news

IAR, awi