Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 24.02.2015

Rosja grozi Ukrainie wstrzymaniem dostaw gazu. PGNiG uspokaja: mamy duże zapasy

Gazprom grozi wstrzymaniem dostaw gazu na Ukrainę. Rzecznik kompanii oświadczył, że Kijów nie zapłacił na czas kolejnej raty za ten surowiec.
Rosja grozi Ukrainie wstrzymaniem dostaw gazu. PGNiG uspokaja: mamy duże zapasygazprom.com
Posłuchaj
  • Gazprom grozi Ukrainie ponowny odcięciem gazu - relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
  • Rzeczniczka do spraw energii Anna Kaisa Itkonen: Komisja Europejska oczekuje, że nie będzie zakłóceń w dostawach gazu przez Gazprom (IAR)
Czytaj także

Koncern zapowiada, że jeśli pieniądze nie wpłyną na konto - dopływ gazu zostanie wstrzymany w ciągu dwóch dni.
Prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller ostrzegł we wtorek, że w ciągu dwóch dni może dojść do wstrzymania dostaw gazu na Ukrainę, gdyż Kijów nie dokonał przedpłaty za surowiec. Jak dodał Miller, "stworzy to poważne ryzyko dla tranzytu gazu do Europy".
- Komisja Europejska oczekuje pełnej realizacji pakietu zimowego (porozumienia w sprawie dostaw gazu w okresie zimowym) zarówno przez Rosję jak i Ukrainę. Według naszych obecnych informacji przepływ gazu do Europy jest normalny i liczymy, że dostawy nie zostaną zaburzone przez sytuację na Wschodniej Ukrainie - powiedziała rzeczniczka Komisji ds. energii Anna Kaisa Itkonen.

KE przygląda się zarzutom Naftohazu wobec Gazpromu
Rzeczniczka dodała, że Komisja przygląda się także "poważnym zarzutom" przedstawionym przez ukraińską firmę Naftohaz dotyczącym niewywiązywania się przez Gazprom z podjętych zobowiązań oraz bezpośredniego dostarczania gazu przez rosyjski koncern na tereny Donbasu. - Obecnie sprawdzamy te informacje, potrzebujemy więcej danych zanim przedstawimy własna ocenę tej sytuacji. Jest to jednak niełatwe ze względu na naturę zarzutów oraz to, że domniemane dostawy gazu miały nastąpić na terenach znajdujących się poza kontrolą ukraińskiego rządu - powiedziała Itkonen.

PGNiG uspokaja: magazyny gazu wypełnione jeszcze w ponad połowie

PGNIG informuje, że podziemne magazyny "blękitnego paliwa" wypełnione są w ponad połowie. Gazownikom sprzyja również łagodna zima.
Po ostatnich inwestycjach PGNIG dysponuje zbiornikami, które mogą pomieścić ponad 2,5 miliarda metrów sześciennych. W tej chwili wypełnione są one w 53 procentach. To zasługa między innymi stosunkowo ciepłej zimy. Polski koncern gazowy szacuje, że okresie letnim, średnie zapotrzebowanie dzienne na gaz wynosi ok. 30-35 milionów metrów sześciennych, jesienią stopniowo wzrasta, by zimą dojść do poziomu nawet 55 milionów metrów sześciennych. Takie sytuacje zdarzają się jednak tylko w tedy gdy termometry wskazują temperaturę zdecydowanie poniżej minus 10 stopni Celsjusza.

Pierwsza transza ukraińskiego długu, wynosząca 1,45 miliarda, została zapłacona na początku listopada. Ukraina musiała spłacić dług za 11,5 miliarda metrów sześciennych gazu, dostarczonego pod koniec ubiegłego roku i w drugim kwartale bieżącego.

Ukraina spłaciła połowę zaległości za rosyjski gaz.

Źródło: news Channel "24"/x-news

W zamian za zobowiązanie się do spłaty całości zadłużenia, Rosja na początku grudnia wznowiła po pół roku przerwy dostawy surowca na Ukrainę.

Drugą transzę długu -1,65 miliarda dolarów Ukraina uregulowała w grudniu.

Spór trwał od czerwca

Rosja w połowie czerwca przerwała dostawy gazu dla Ukrainy, która odmówiła płacenia za ten surowiec cen zawyżonych przez Moskwę po zmianie władzy w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Ukraina, Rosja i KE prowadziły trójstronne konsultacje gazowe od połowy czerwca.
Spór gazowy między Rosją a Ukrainą rodził groźbę zakłóceń dostaw rosyjskiego gazu do UE przez terytorium Ukrainy, jak było w 2006 i 2009 roku, podczas poprzednich "wojen gazowych".