Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 31.03.2015

Projekt OZERISE: rolnik też może zostać prosumentem

"OZERISE - odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych" to projekt realizowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej. Ma on pomóc mieszkańcom wsi, którzy chcieliby w swoich gospodarstwach wykorzystać instalacje OZE, w odpowiednim ich doborze.
Ustawa o odnawialnych źródłach energii  wyjaśnia dalej Katarzyna Michałowska Knap  stwarza też dla właścicieli większych źródeł energii odnawialnej, do 40 kW, możliwość tak zwanego Net meteringu, czyli sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci po cenie równej średniej cenie energii na rynku konkurencyjnymUstawa o odnawialnych źródłach energii – wyjaśnia dalej Katarzyna Michałowska Knap – stwarza też dla właścicieli większych źródeł energii odnawialnej, do 40 kW, możliwość tak zwanego Net meteringu, czyli sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci po cenie równej średniej cenie energii na rynku konkurencyjnymPixabay
Posłuchaj
  • Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii jest szczególnie korzystna dla prosumentów – zwraca uwagę Katarzyna Michałowska Knap z Instytutu Energetyki Odnawialnej w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki (Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Pod koniec lutego Sejm uchwalił ustawę o odnawialnych źródłach energii, której rozwiązania są dla rolników mających takie plany bardzo korzystne.

- Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii jest szczególnie korzystna dla prosumentów – zwraca uwagę Katarzyna Michałowska Knap z Instytutu Energetyki Odnawialnej. - Prosument jest to osoba, która energię produkuje i jednocześnie jej część zużywa na własne potrzeby. Może nią być na przykład rolnik, mający w swoim gospodarstwie instalację OZE. Korzyści jakie niesie nowa ustawa wynikają przede wszystkim z wprowadzenia w tak zwanych taryf FIT, czyli stałych cen za energię elektryczną z najmniejszych odnawialnych źródeł energii. Tego typu źródła to instalacje mające do 10 kW. Rozwiązania prawne obowiązujące do tej pory powodowały, że instalacje do 10kW funkcjonowały na zasadach podobnych jak źródła duże, a ceny uzyskiwane przez prosumentów za wyprodukowaną z takich źródeł energię były niższe od przeciętnyc

- Ustawa o odnawialnych źródłach energii – wyjaśnia dalej Katarzyna Michałowska Knap – stwarza też dla właścicieli większych źródeł energii odnawialnej, do 40 kW, możliwość tak zwanego Net meteringu, czyli sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci po cenie równej średniej cenie energii na rynku konkurencyjnym. Niemniej jednak – dodaje Katarzyna Michałowska Knap – dla rolników najważniejsze są odnawialne źródła energii do 10 kW . Tego typu instalacje, dzięki nowej ustawie o OZE, uzyskają stałą, wysoką cenę za energię odnawialną. Tę energię rolnicy będą mogli sprzedawać do sieci po cenie znacznie wyższej niż energia, którą z sieci kupują.

Ustawa o odnawialnych źródłach energii nie jest jednak pozbawiona wad

- Poprawkę do ustawy o odnawialnych źródłach energii, ustanawiającą stałe ceny za energię, wprowadzono w ostatniej chwili – mówi Katarzyna Michałowska Knap – w związku z tym istnieją pewne niejasności prawne dotyczące kwestii podatkowych związanych z przychodami z tytułu sprzedaży energii, jak również wątpliwości dotyczące możliwości łączenia tej formy wsparcia z innymi programami wspierającymi, takimi jak na przykład program Prosument. Te wątpliwości interpretacyjne będą musiały zostać wyjaśnione.

Zainteresowanie rolników instalacjami OZE jest bardzo duże i cały czas rośnie. 12 i 13 maja w Warszawie, w gmach ministerstwa rolnictwa odbędzie się, organizowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej, VIII Forum Energetyki Prosumenckiej. Podczas Forum uczestnicy będą mogli zdobyć wiele interesujących informacji dotyczących instalacji odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych, odbędzie się też sesja podsumowująca projekt „OZERISE – odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych”. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w Forum więcej informacji na temat zasad uczestnictwa w Forum znajdą na stronie internetowej www.ozerise.pl lub na stronie internetowej Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Projekt OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach jest dofinansowany przez Program LIFE+ oraz NFOŚiGW w ramach projektu LIFE11 ENV/PL/444.

Hanna Uszyńska