Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 02.04.2015

Inteligentne liczniki dla konsumentów i prosumentów

Najpóźniej do 2024 roku 80 proc. mierników energii elektrycznej ma być zastąpionych tak zwanymi inteligentnymi licznikami. Tak zakłada projekt nowego prawa energetycznego, który wdraża wymogi unijnej dyrektywy.
Inteligentne liczniki dla konsumentów i prosumentówPixabay
Posłuchaj
  • O tym, że tzw. inteligentna energetyka może wpłynąć na sytuację konsumentów w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Nowoczesna technologia polega na wbudowanym modemie, dzięki któremu licznik co 15 minut wysyła do centrali informacje o poborze prądu. Dzięki temu, mają być one tańsze w eksploatacji niż obecnie używane. A skorzystają na tym wszyscy, mówi Agnieszka Nosal członek Zarządu RWE Stoen Operator. - Inteligentne liczniki przyniosą wiele korzyści dla konsumentów. Po pierwsze, w krótkim okresie umożliwią szybką identyfikację przerw w zasilaniu. W perspektywie średnioterminowej, czyli 3 do 6 miesięcy, umożliwi nam to rezygnację z wizyt inkasentów, jak również wprowadzenie tzw. zdalnej parametryzacji liczników, czyli w sytuacji gdy klient zmienia taryfę będzie możliwe zdalne zaprogramowanie licznika. W dłuższej perspektywie klienci uzyskają dostęp do nowych taryf, jak również do elastycznych okresów rozliczeniowych – wyjaśnia gość.

Dane będą bezpieczne

Inteligentne liczniki będą też bezpieczne, przekonuje Agnieszka Nosal. - Dane są zaszyfrowane na kilka sposobów. Są również zabezpieczone w naszym systemie. Więc absolutnie nikt nieuprawniony nie ma do nich dostępu – zapewnia.

Przydatne dla prosumentów

Obecnie trudno jest oszacować oszczędności dla Kowalskiego płynące z inteligentnego licznika - uważa Sebastian Janda ekspert PWC, jednak wiadomo, że na wymianie zyskają przede wszystkim ci, którzy dotychczas najwięcej energii zużywają, a także prosumenci. - Jeśli ktoś ma basen, szklarnię, to dla niego kilka procent to jest kilkaset złotych. Dla małego gospodarstwa domowego, singla, który przychodzi do domu od czasu do czasu i gotuje głownie wodę, to jest kilka złotych – wyjaśnia gość. - Jedną z funkcjonalności licznika, może być zarządzanie instalacjami prosumenckimi. Dzięki temu, że licznik ma komunikację dwukierunkową dystrybutor może przesłać sygnał do panelu fotowoltaicznego, który wymusza pewną określoną jego reakcję. To doskonale ułatwia zarządzanie siecią – dodaje.

Ważna jest kolejność

Jednak zdaniem eksperta instalacja inteligentnych liczników, powinna być poprzedzona budową inteligentnej sieci energetycznej. - Inteligencja kryje się w systemach informatycznych, a nie w samym liczniku. Dopiero logiczne połączenia danych między różnymi systemami technicznymi do zarządzania siecią sprawią, że będzie można uzyskać poprawę najbardziej kluczowych dla odbiorców parametrów, czyli niezawodność i skrócenie okresów przerw w dostawach energii - wyjaśnia gość.

Temat inteligentnej energetyki będzie też szeroko omawiany podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który rozpoczyna się już 20 kwietnia.

Elżbieta Szczerbak, abo