Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 08.05.2015

Kompania Węglowa i Węglokoks Kraj podpisały umowę ws. kopalń

Ostateczną umowę sprzedaży kopalń Bobrek i Piekary podpisały w piątek zarządy Kompanii Węglowej (KW) oraz Węglokoksu Kraj - poinformował rzecznik KW Tomasz Głogowski.

Podpisanie umowy, jak poinformował Głogowski, jest kolejnym etapem realizacji rządowego programu naprawczego dla górnictwa, w tym porozumień zawartych 17 stycznia pomiędzy stroną rządową a organizacjami związkowymi.

- Zarządy Kompanii Węglowej oraz Węglokoksu Kraj, spółki zależnej Węglokoks SA, podpisały 8 maja br. ostateczną umowę sprzedaży tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa, wśród których znalazły się kopalnia Bobrek - wydzielona część kopalni Bobrek-Centrum oraz kopalnia Piekary - podano w komunikacie.

Przejęcie kopalń Bobrek i Piekary przez Węglokoks, jak dodał rzecznik Kompanii, "poprzedziło spełnienie wszystkich warunków formalno-prawnych określonych w umowie przedwstępnej zawartej w kwietniu, w tym uzyskanie zgód UOKiK-u oraz organów korporacyjnych obu podmiotów (Rad Nadzorczych oraz Walnych Zgromadzeń)".

"Nowy rozdział w historii Grupy Kapitałowej Węglokoks"

Prezes zarządu Węglokoks SA Jerzy Podsiadło wskazał, że otwiera się "nowy rozdział w historii Grupy Kapitałowej Węglokoks". Podkreślił, że decyzja o nabyciu kopalń "wynika wprost ze strategii rozwoju Węglokoksu na lata 2010-2015", a jednym z jej istotnych elementów "było zaangażowanie się w segment wydobycia węgla".

"Przejmujemy kopalnie w bardzo trudnym dla branży węglowej okresie - czasie głębokiego kryzysu i niskich cen surowca na rynkach światowych. Przed nami trudne zadanie. Obie kopalnie wymagają głębokiej restrukturyzacji i modernizacji. Dodatkowo proces naprawczy może utrudniać fakt, że zakup tych kopalń następuje w okresie wiosennym, gdzie popyt na węgiel jest bardzo mały" - powiedział cytowany w komunikacie Podsiadło.

Podsiadło wskazał, że spółka mając ponad 60-letnie doświadczenie na rynku węgla, chce wykorzystać całą "wiedzę i zaangażowanie, aby proces optymalizacji działalności obu kopalń został zakończony sukcesem, a ich pozycja konkurencyjna w ramach Węglokoksu Kraj wzmocniła się i dała efekty w postaci dodatnich wyników finansowych". - To byłby kolejny ważny krok w procesie restrukturyzacji całej branży i wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska - podsumował Podsiadło.

Głogowski dodał, że ponadto w piątek zarządy KW oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) podpisały umowę nieodpłatnego zbycia do SRK kopalni Centrum.

Bartosz Zawadzki, analityk rynku kapitałowego, Admiral Markets:

Źródło: Newseria

PAP, awi