Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 23.09.2015

Plan budowy biogazowni w każdej gminie spalił na panewce

Według kiedyś ogłoszonych planów rządowych „biogazownia miała być w każdej gminie". Na razie jednak Polska jest pod tym względem jest w ogonie Europy.
Posłuchaj
  • O nieudanym planie budowy biogazowni w każdej gminie mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: dr Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz, Badań i Certyfikacji (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Choć biogaz to stabilne i przewidywalne źródło energii odnawialnej, w naszym kraju jest tylko nieco ponad pięćdziesiąt biogazowni.

Tylko 57 biogazowni w Polsce

Głośno zapowiadany program budowy tych urządzeń spalił na panewce, podkreśla dr Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz, Badań i Certyfikacji.

- Założenia były ambitne, słynny program rozwoju biogazowni oparty był na haśle: „biogazownia w każdej gminie”. Gmin w Polsce jest 2,5 tys. i na podstawie właśnie tej rządowe strategii z 2010 roku w każdej gminie miała być biogazownia. Obecnie jest ich 57 – podkreśla ekspert.

Zastój w dziedzinie legislacji

Opóźnienia wynikają w pewnym stopniu z długotrwałego zastoju w dziedzinie legislacji, czyli braku ustawy o odnawialnych źródłach energii, wyjaśnia dr Maciej Sokołowski.

- Przez dłuższy czas nie można było przyjąć ustawy o odnawialnych źródłach energii, a co za tym idzie stworzyć nowego systemu wsparcia. Pojawiła się niepewność na rynku. Sytuacja niby zmieniła się po wejściu w życie nowej ustawy. System wsparcia wejdzie od 1 stycznia 2016 roku. Dalej dyskutowany jest poziom wsparcia, punkt odniesienia, to, czy system aukcyjny jest właściwy. W mojej ocenie powyżej 1 megawata mocy zainstalowanej biogazownie nie będą konkurencyjne, nie wygrają tych aukcji. Czym innym jest jednak inwestycja poniżej tej skali, czyli znów pewna koncepcja energetyki lokalnej, która mogłaby być związana z tym wcześniejszym planem zakładającym powstanie biogazowni w każdej gminie – uważa gość radiowej Jedynki.

W Europie najlepiej rozwiniętą sieć biogazowni mają Niemcy i Austria. Są to kraje, w których obowiązuje przyjazne otoczenie prawne i przewidywalny system wsparcia dla właścicieli urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii.

Justyna Golonko, awi