Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 08.10.2015

Ustawa antysmogowa nie oznacza rezygnacji z palenia węglem

Jak przekonują specjaliści, ustawa antysmogowa pozwalająca samorządom na skuteczną walkę z zanieczyszczeniami powietrza, nie oznacza rezygnacji z palenia węglem.
Posłuchaj
  • Ustawa antysmogowa podpisana przez prezydenta nie musi oznaczać rezygnacji z palenia węglem, mówi w radiowej Jedynce Krzysztof Trzopek, prezes platformy producentów urządzeń grzewczych na paliwa stałe przy polskiej izby ekologii./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/

Tym można nadal palić, ale w piecach nowej generacji. A wymiana starego sprzętu może okazać się mniej kosztowna niż sądzimy – dofinansowanie może sięgać od kilkudziesięciu do 100 procent kosztów.

Przypomnijmy, w tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę antysmogową, która daje narzędzie dla samorządów, by wprowadzać rozwiązania przyczyniające się do poprawy jakości powietrza.

Zakaz palenia węglem to nie jedyny pomysł na walkę ze smogiem

I kancelaria prezydenta i producenci kotłów i pieców mają nadzieję, że samorządy nie  pójdą na skróty, i nie będą decydować się na zakaz palenia węglem.​

Ludzie palą w starych piecach bo na takie ich stać

Obecnie ok. 60-70 proc. sprzedawanych urządzeń grzewczych na paliwa stałe to te najprostsze, najtańsze i najbardziej emisyjne. Producenci z tej branży mają nadzieję, że to się zmieni.

Krzysztof Trzopek, prezes platformy producentów urządzeń grzewczych na paliwa stałe przy polskiej izby ekologii, mówi, że ludzie palą w starych piecach, nie dlatego bo to lubią, ale po prostu nie stać ich na nic lepszego.

̶ Dlatego tak ważna jest mądra polityka dotycząca dofinansowania wymiany starych kotłów na nowocześniejszy sprzęt. Mamy piece spełniające najostrzejsze normy, ale one sporo kosztują – mówi.

̶ Chcielibyśmy je sprzedawać, ale to rynek – czyli możliwości konsumenta decydują, co się sprzeda – podkreśla.

Nowy piec to wydatek co najmniej 5-6 tys. zł

Sam zakup nowego pieca to wydatek co najmniej 5-6 tys. złotych. Programy dotacyjne na wymianę pieców oferują narodowy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Artur Dąbrowski, prezes wojewódzkiego funduszu w Warszawie przypomina, że wdrażany jest we współpracy z Narodowym Funduszem program Kawka oraz własne programy skierowane tak do osób indywidualnych jak i do samorządów gminnych. ̶ Mają one na celu wymianę pieców opalanych węglem na paliwo gazowe, olejowe albo biomasę.

Jak zauważa, są też programy które wymieniają kotły węglowe na węglowe ale o wyższej sprawności, emitujące znacznie mniej pyłów.

W zależności od programu i województwa, posiadacze starych niesprawnych pieców i kotłów mogą dostać dofinansowanie wysokości od kilkudziesięciu nawet do 100 proc. kosztów wymiany. 

Karolina Mózgowiec, jk