Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
wnp.pl
Jarosław Krawędkowski 02.12.2015

Nowy szef resortu energii: za rządów PO-PSL górnictwo samo się zwijało

̶ Zakup przez Jastrzębską Spółkę Węglową kopalni Knurów-Szczygłowice od Kompanii Węglowej był powodowany decyzją polityczną - mówi portalowi wnp.pl Krzysztof Tchórzewski, szef nowego Ministerstwa Energii.

W środowisku górniczym przeważają opinie, że w ostatnich latach nic się w górnictwie nie działo. Problemy branży tylko zamiatano pod dywan...

̶  Przecież przykładowo Katowicki Holding Węglowy był przygotowany do wejścia na giełdę, poczyniono w tym kierunku działania w 2007 roku. W referendum prywatyzacyjnym 52 proc. załogi KHW opowiedziało się za upublicznieniem.

Tak więc Katowicki Holding Węglowy mógł pozyskać z giełdy znaczące środki i na pewno byłoby mu łatwiej przetrwać ciężkie czasy.

Ostatecznie holding na giełdę nie wszedł.

- Z nieznanych mi przyczyn - gdyż nie mogę się doszukać uzasadnienia takiego postępowania - całą sprawę zarzucono i KHW nie wszedł na giełdę.

Należy wyjaśnić, dlaczego tak się stało, choć holding poniósł wtedy koszty związane z przygotowaniem się do wejścia na giełdę.

Brak wprowadzenia holdingu na giełdę w 2008 roku był ze szkodą dla tej spółki i dla branży. Bulwersujące jest dla mnie to, że tej prywatyzacji poprzez giełdę wówczas zaniechano. Weźmy Jastrzębską Spółkę Węglową...

Tam do dziś wskazują, że środki z upublicznienia poszły na łatanie budżetu, a nie na inwestycje. Wcześniejsze zapewnienia rozminęły się z rzeczywistością.

- Zamiast przeznaczyć środki z debiutu giełdowego na realizację niezbędnych inwestycji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, to poszły one na łatanie dziury budżetowej. A powinny pójść na sięgnięcie po nowe pokłady węgla.

Przykładowo w Jastrzębskiej Spółce Węglowej kopalnia Krupiński wymaga znaczących inwestycji. Natomiast zakup przez Jastrzębską Spółkę Węglową kopalni Knurów-Szczygłowice od Kompanii Węglowej był powodowany decyzją polityczną.

Była to decyzja polityczna niekorzystna dla JSW, zapewne miało miejsce przymuszenie do dokonania tego zakupu. Natomiast zarząd JSW mógł złożyć dymisję, zamiast to działanie realizować.

Chcę się dowiedzieć, jaki był w Jastrzębskiej Spółce Węglowej biznesplan, który umożliwił zarządowi i radzie nadzorczej JSW podjęcie decyzji o nabyciu od Kompanii Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice.

A jeżeli chodzi o Kompanię Węglową, to był czas, kiedy odnotowywała ona zyski, ale miała też historyczny dług do spłacenia.

Wiadomo było, że jak spadną ceny węgla, to Kompania popadnie w kłopoty. Jednak drenowano z niej pieniądze, doprowadzając ją do stanu przed-upadłościowego. To pokazuje, że za czasu rządów koalicji PO-PSL prowadzono taką politykę, że branża górnicza sama się zwijała.

Rozmawiał: Jerzy Dudała