Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 14.01.2016

PKN Orlen podpisał kontrakt za 26 mld zł z Rosją. Dlaczego?

26 mld zł, na tyle opiewa szacunkowa wartość kontraktu, który podpisał PKN Orlen z Rosneft Oil Company na dostawę od 18 do ponad 25 milionów ton ropy naftowej.
Posłuchaj
  • O dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Wojciech Jakóbik, analityk Instytutu Jagiellońskiego i redaktor naczelny Biznesalert.pl (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Ostatnio dużo się mówi o uzależnieniu od dostaw rosyjskich surowców, o dywersyfikacji, tymczasem PKN Orlen podpisuje kontrakt właśnie z Rosją.

- PKN Orlen przedłuża długoterminowy kontrakt z firmą Rosneft Oil Company na kolejne 3 lata. W założeniu firma nie zamierza rezygnować z rosyjskiej ropy w ogóle. W polskiej polityce dywersyfikacji wcale nie chodzi o to, żeby wykluczyć rosyjskie surowce z portfela dostaw. Celem jest zaś stworzenie możliwości wybory na przykład dzięki naftoportowi i dostawom z Arabii Saudyjskiej, lub z innych kierunków, które się mogą pojawić na przykład Iran czy Stany Zjednoczone. Jeśli będzie wybór to rosyjska oferta będzie musiała być lepsza i to już widać w tym kontrakcie. Jest on bardziej elastyczny, daje dowolność punktów dostaw – mówi Wojciech Jakóbik, analityk Instytutu Jagiellońskiego i redaktor naczelny Biznesalert.pl.

Więcej dostawców

Cel to bogaty portfel dostawców. - Być może pojawi się również kolejny kontrakt długoterminowy z Arabią Saudyjską. Będziemy zmieniać portfel dostaw, zmniejszając w nim udział surowców rosyjskich, zwiększając z innych kierunków – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Ceny spadają

Ceny uzależnione są od sytuacji na rynkach międzynarodowych.

- Ceny kontraktu z Rosją są uzależnione od notowań na giełdzie, jest to zapisane w kontrakcie. Spadająca cena baryłki, także przełoży się na wartość dostaw w tym kontrakcie. Są też inne czynniki. Sytuacja jest korzystna dla klientów na rynku naftowym. Fakt, że wzmaga się konkurencja na Bałtyku, weszła Arabia Saudyjska, to dla Rosjan było nie do pojęcia, bo tamtejsze firmy muszą teraz dawać konkurencyjne warunki – zapewnia rozmówca.

Kto bardziej konkurencyjny?

Ropa rosyjska czy saudyjska jest tańsza?

- Oferty są aktualizowane na bieżąco. Arabia Saudyjska stara się przedstawić lepszą ofertę niż Rosja. Jednak spadek cen na rynku ropy naftowej powoduje, że rosyjska ropa też tanieje. Sytuacja jest płynna – dodaje.

W czwartek ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, a w Londynie surowiec tanieje poniżej 30 dolarów za baryłkę. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 30,79 USD, po zwyżce o 31 centów.
Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 58 centów, czyli 1,9 proc., do 29,73 USD za baryłkę.

Sylwia Zadrożna, abo