Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 25.02.2016

Rząd przyjął projekt ustawy o efektywności energetycznej

W projekcie ustawy określono zasady opracowania tzw. krajowego planu działań dotyczącego efektywności energetycznej i przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa.
Posłuchaj
  • O efektywności energetycznej w Polskim Radiu 24 mówi Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz, Badań i Certyfikacji (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Projekt zawiera też zadania jednostek sektora publicznego dla poprawy efektywności energetycznej oraz sposoby, jak zaoszczędzić energię.

Samorządy mają oszczędzać energię

Wszystkie polskie organy władzy publicznej będą miały obowiązek kupowania efektywnych energetycznie produktów i usług, tłumaczy Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz, Badań i Certyfikacji.

- To bezpośrednio wynika z dyrektywy o efektywności energetycznej. Określa się to jako wiodąca rola sektora publicznego. Jednostki sektora publicznego, również gminy, mają być awangardą zmian. Mają nieść tą białą flagę, która jest symbolem białych certyfikatów związanych z efektywnością energetyczną – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

Czytaj dalej
słońce panele FREE 1200_660.jpg
Polska będzie zielona? Jest problem

Kluczowe są białe certyfikaty

Krajowy plan działań minister energii będzie opracowywał co 3 lata. Bardzo ważne zmiany dotyczą też tzw. białych certyfikatów.

- Ustawa przewiduje dużą zmianę w odniesieniu do systemów wsparcia jakim są białe certyfikaty. Biały certyfikat to świadectwo pochodzenia, które jest związane z przedsięwzięciami poodejmowanymi w zakresie efektywności energetycznej. Wcześniej ten instrument był dawany w formie przetargu. Obecnie rezygnuje się z tego instrumentu jakim był przetarg, żeby ułatwić przedsiębiorcą dostęp do wsparcia jakim są białe certyfikaty – dodaje.

 Dzięki wdrożeniu rozwiązań przewidzianych w projekcie ustawy powinna poprawić się efektywność energetyczna polskiej gospodarki, jej konkurencyjność i stan środowiska naturalnego.

Justyna Golonko, abo