Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 11.01.2017

Rośnie uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu. Gazprom bije rekordy eksportu do UE

Rośnie uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu. Gazprom pochwalił się najnowszymi danymi.
Posłuchaj
  • Rośnie uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu. Gazprom pochwalił się najnowszymi danymi. Rosyjski koncern na początku roku ustanowił nowy rekord dobowego eksportu gazu na rynek Unii Europejskiej. O szczegółach - Tomasz Majka/IAR/.
Czytaj także

Rosyjski koncern na początku roku ustanowił nowy rekord dobowego eksportu gazu na rynek Unii Europejskiej. 6 stycznia wysłał do Unii 615 i pół miliona metrów sześciennych "błękitnego paliwa".

Rosja wyeksportowała za granice w 2016 r. rekordowe 179 mld metrów sześciennych gazu

Dodatkowo rosyjski koncern poinformował, że w ubiegłym roku wyeksportował najwięcej w swojej historii gazu za granicę. Przez ostatnie 12 miesięcy do Unii Europejskiej i Turcji, Rosja sprzedała 179 miliardów metrów sześciennych gazu. Jest to wzrost o 12 procent i te dane wskazują, że Europa zwiększa uzależnienie od surowca ze Wschodu.

Rekordowy przesył w ostatnich dniach wynika przede wszystkim z niskich temperatur panujących w Europie. W takich chwilach jest zwiększone zapotrzebowanie na ciepło wytwarzane przede wszystkim z gazu.

Trwa walka o OPAL, Polska blokuje przywileje dla Gazpromu

Dodatkowo jednak pod koniec listopada niemiecki regulator zgodził się na wykorzystanie przez Rosjan większej przepustowości lądowej odnogi Nordstreamu, czyli kontrowersyjnego gazociągu OPAL.

Ostatecznie Trybunał Sprawiedliwości UE 23 grudnia ubiegłego roku zawiesił tę możliwość do czasu rozstrzygnięcia skargi zgłoszonej przez PGNiG i polskie MSZ. Strona polska nie zgadza się, by Gazprom z pominięciem unijnego prawa mógł niemal na wyłączność korzystać z niemieckiego gazociągu.

Polska chce zainteresować tą sprawą również Radę Europy. Arkadiusz Mularczyk - poseł PiS zapowiedział projekt rezolucji polskiej delegacji w tej sprawie i pytanie do Thorbjorna Jaglanda - sekretarza generalnego Rady.

IAR, jk