Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 23.06.2017

Premier Szydło o Nord Stream II: Polska chce od Unii ambitnego i twardego stanowiska ws. gazociągu

Premier Beata Szydło zaapelowała o bardziej ambitne wytyczne do negocjacji Unii z Rosją w sprawie budowy drugiej magistrali Gazociągu Północnego.

Szefowa polskiego rządu mówiła o tym podczas sesji drugiego dnia unijnego szczytu. Chodzi o mandat do negocjacji przygotowany przez Komisję Europejską.

W dokumencie nie ma jednoznacznego stanowiska, że unijne przepisy powinny mieć zastosowane zarówno do części morskiej, jak i lądowej. Gdyby taki był warunek Brukseli, inwestycja Nord Stream2 byłaby nieopłacalna.

Beata Szydło: oferta T.May wstępna, ale kierunek dobry

Premier Beata Szydło powiedziała, że brytyjska oferta dotycząca zagwarantowania praw Europejczyków, w tym Polaków, po Brexicie jest wstępna, ale idzie w dobrym kierunku. Propozycję w tej sprawie przedstawiła wczoraj wieczorem premier Theresa May na szczycie w Brukseli.

− To jest oferta, która nie jest doprecyzowana, ale kierunek jest dobry - dodała szefowa polskiego rządu.

Wielu europejskich przywódców na szczycie sceptycznie wypowiadało się na temat oferty Londynu. Unia chciała na przykład, żeby Europejczycy, którzy już są na Wyspach albo przeprowadzą się do Wielkiej Brytanii przed sfinalizowaniem Brexitu, mogli ubiegać się o prawo stałego pobytu na unijnych zasadach, czyli po 5 latach.

Jednak daty granicznej Theresa May nie podała. Powiedziała natomiast - ku niezadowoleniu Brukseli - że Londyn nie zamierza uznawać po Brexicie jurysdykcji unijnego Trybunału Sprawiedliwości, gdzie - jak chce Unia - Europejczycy mogliby dochodzić swoich praw.

Unijni liderzy sceptycznie o ofercie T.May

Duży sceptycyzm w Brukseli po zaprezentowaniu przez premier Wielkiej Brytanii oferty dotyczącej zagwarantowania praw Europejczyków na Wyspach po Brexicie. Theresa May przedstawiła ją wczoraj późnym wieczorem. Dziś komentowali ją przewodniczący Komisji Europejskiej i unijni liderzy.

Niejasna, niewystraczająca, wątpliwa, wymagająca doprecyzowania - tak mówili unijni przywódcy o propozycji brytyjskiej premier. "To jest pewien krok, ale nie wystarczający" - powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Premier Belgii Charles Michel mówił, że oferta jest zbyt ogólna, a premier Holandii Mark Rutte - że rodzi tysiące pytań.

Ofertę Theresy May skomentował też wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. "Doceniamy intencje, natomiast ta oferta nie spełnia wszystkich kryteriów, które uzgodniliśmy w Unii Europejskiej jako wymagania brzegowe do podpisania porozumienia w tej sprawie" - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

Polska podtrzymała sprzeciw wobec przymusowego przyjmowania uchodźców

Polska podtrzymała sprzeciw wobec przymusowego przyjmowania uchodźców. Powiedziała o tym premier Beata Szydło na zakończenie drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli.
Kryzys migracyjny był jednym z tematów spotkania europejskich przywódców.

IAR, jk