Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 21.08.2017

PGNiG liczy na własne wydobycie i krajowe złoża gazu

Zużycie gazu w Polsce wynosi około 16 miliardów metrów sześciennych rocznie. Jedna czwarta surowca pochodzi ze złóż krajowych.
Posłuchaj
  • O planach PGNiG, dotyczących własnego wydobycia gazu przez firmę, tak ze złóż krajowych jak i zagranicznych, mówi w radiowej Jedynce prezes PGNiG Piotr Woźniak./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Czy są szanse, że krajowe wydobycie gazu wzrośnie, mówi w rozmowie z Polskim Radiem prezes PGNiG Piotr Woźniak.

PGNiG nie zmniejszy krajowego wydobycia, liczy na nowe złoża

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem gazu w Polsce - zapewnia, że nie zmniejszy wydobycia krajowego, które obecnie waha się między 4 a 4 i pół miliarda metrów sześciennych.

Trzy obiecujące regiony w Polsce

− Dziś najbardziej obiecujące są trzy regiony: pierwszy to Wielkopolska, gdzie niedawno odkryto dwa nowe złoża - jedno w okolicach Środy Wielkopolskiej i drugie na terenie gminy Rokitnica - mówi prezes spółki Piotr Woźniak.

Jak podkreśla prezes gazowego giganta, wszystko wskazuje na to, że te ostatnie regionu rokują duże nadzieje na znalezienie nowych złóż błękitnego paliwa.

− Obszar pokrycia sejsmicznego jest tak duży – to prawie 1000 kilometrów, że nie sposób nie trafić tam na gaz – mówi Woźniak.

Kolejny region ważny z punktu krajowego wydobycia gazu to Przedgórze Karpackie. Trzeci region to złoże Przemyśl.

Jak podkreśla prezes PGNiG, to bardzo rozległe złoże, szacuje się, że udokumentowane zasoby wynoszą drugie tyle, co do tej pory.

− W tym regionie jest trochę lepiej wiercić, bo jest płycej, są tam stare tradycje wiertnicze, gdyż wydobywa się tam gaz od lat 50-tych, mówi gość Polskiego Radia.

Jak podsumowuje tę charakterystykę regionalnych zasobów gazu – najszybciej gaz wydobywa się w Wielkopolsce, Podkarpacie – to region bardziej perspektywiczny, gdyż są tam duże wolumeny surowca, ale wydobycie jest trochę droższe, bo warunki trudniejsze, natomiast w regionie Przemyśla wydobycie się na pewno zwiększy w ciągu dwóch lat.

PGNiG sięga po nowe technologie wydobycia

− Proces poszukiwania i wydobycia surowca jest czasochłonny, a pomóc tu mają nowe technologie - wyjaśnia Łukasz Kroplewski, wiceprezes do spraw rozwoju.

Jak zapewnia, niebawem koncern zacznie procedury patentowe dotyczące wydobycia, i dotyczy to np. szczelinowania, badania obszarów wydobycia, stężenia metanu w pokładach węgla.

Nowe metody pozwalają wykorzystywać stare złoża

Dzięki nowym technologiom udaje się też sczerpywanie gazu ze złóż, które mogłyby już uchodzić za bezużyteczne, ale nie tylko - dodaje Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.

I daje przykład wychwytywania metanu z pokładów węgla, czy wydobywania tzw. gazu ściśniętego, który ma lepsze parametry od gazu łupkowego.

Dlaczego własne wydobycie jest najbardziej opłacalne

Inwestycje we własne wydobycie są niezwykle ważne z dwóch powodów.

− Z jednej strony buduje to bezpieczeństwo energetyczne kraju, z drugiej – gaz z własnych złóż jest najtańszy i najłatwiej go sprzedać na rynku, mówi Wojciech Jakóbik.

Tak dzieje się dziś na koncesjach Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Pakistanie i w Norwegii. Gaz ze złóż norweskich w przyszłości - po wybudowaniu gazociągu - ma zresztą trafiać też do kraju.

Mimo wszystko i tak zawsze będziemy skazani na import, bo cały czas rośnie też popyt na gaz.

Sylwia Zadrożna, jk