Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Dydliński 29.03.2018

Zmiana dostawcy prądu. Czy jesteśmy "energetycznie bierni"?

Co 5 minut Polacy zmieniają sprzedawcę energii - podaje Urząd Regulacji Energetyki. To oczywiście statystyka. Okazuje się jednak, że to zawrotne na pierwszy rzut oka tempo wcale nie jest takie dobre. Porównując się do innych państw możemy wręcz stwierdzić, że ciągniemy się w ogonie Europy. Brytyjczycy, na przykład, na taką zmianę decydują się średnio co 4 sekundy.
Posłuchaj
  • Zmiana dostawcy prądu. Czy jesteśmy "energetycznie bierni"? (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Czytaj także

Sprzedawcę energii w ubiegłym roku zmieniło prawie 100 tysięcy Polaków. Blado wypadamy jednak przy Portugalczykach, z których co czwarty zdecydował się na taki ruch, mimo, że mógł zyskać na tym trzykrotnie mniej niż statystyczny Polak. Według Bartłomieja Derskiego z portalu Wysokie Napięcie, jest to świadectwo "energetycznej bierności". Jego zdaniem jest to głównie kwestia nastawienia - Polacy wiedzą, że dostawcę energii można zmienić, ale ponieważ do tej pory tego nie robili, a firmy energetyczne niezbyt aktywnie poszukują nowych klientów, to finał tego jest taki, że tych zmian sprzedawcy jest mniej niż w krajach, które dopiero od niedawna to umożliwiają.

Tak jest na przykład w Japonii, gdzie można to robić od roku. Bartłomiej Derski mówi, że sprawę warto przemyśleć, W przypadku niewielkiego mieszkania, to możemy na tym zaoszczędzić ok. 10 złotych miesięcznie, w przypadku dużego domu to może być nawet sto złotych. Jeśli natomiast ogrzewamy się energią elektryczną, to oszczędzić możemy nawet kilkaset złotych miesięcznie, a więc kilka tysięcy rocznie.

Prezes Instytutu Studiów Energetycznych Andrzej Sikora radzi, by zmieniając dostawcę zawsze dokładnie czytać umowę i nie dać się nabrać na proste triki marketingowe typu "na pewno będziesz miał taniej". Warto też skorzystać z porównywarki dostawców na stronach URE, choć, jak podkreśla Andrzej Sikora, ją również trzeba traktować z pewnym dystansem i zwracać uwagę na różne kruczki, typu długość trwania umowy czy warunki jej wypowiedzenia.

Polacy mogą zmieniać dostawcę prądu lub gazu od 2007 roku, dzięki wprowadzeniu zasady obowiązującej w Unii Europejskiej.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md