Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 18.09.2018

Prezydent Andrzej Duda: budowa gazociągu Nord Stream 2 zagraża stabilności energetycznej Europy

Budowa gazociągu Nord Stream 2 bez wątpienia zagraża stabilności energetycznej Europy i bez wątpienia zagraża polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu, bo grozi dominacją rosyjską - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda na konferencji z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie.
Posłuchaj
  • Stany Zjednoczone i Polska zwiększą współpracę w zakresie obronności oraz energetyki. To najważniejsze przesłanie wspólnej deklaracji o strategicznym partnerstwie obu krajów. Dokument został podpisany przez prezydentów obu państw na zakończenie rozmów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy w Białym Domu./IAR/.
  • Prezydent Andrzej Duda powiedział, że podpisana dziś deklaracja wytycza najważniejsze elementy współpracy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Prezydenci Polski i USA podpisali w Białym Domu porozumienie o strategicznym partnerstwie obu krajów w zakresie obronności oraz energetyki/IAR/.
  • Prezydent Donald Trump powiedział, że Waszyngton i Warszawa wspólnie szukają sposobów na zabezpieczenie energetyczne Polski i Europy. Podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą amerykański przywódca powiedział, że w przypadku Europy niezależność energetyczna jest jedną z najważniejszych spraw./IAR/.
Czytaj także

Prezydent Duda mówił, że współpraca z USA ma kluczowe znaczenie m.in. w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Wskazał, że podczas spotkania z prezydentem Trumpem rozmawiał również o zagrożeniach dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie i o możliwości dywersyfikacji dostaw.

Prezydent Duda mówił o zagrożeniu płynącym z budowy gazociągu Nord Stream 2

"Niewątpliwie takim ogromnym, w tej chwili największym zagrożeniem jest budowa gazociągu Nord Stream 2. Dużo mówiliśmy o tym z panem prezydentem (Trumpem), przedstawiałem tę sytuację taką, jaka jest" - powiedział Duda.

"Jest to inwestycja, która bez wątpienia zagraża stabilności energetycznej Europy i bez wątpienia zagraża także i polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu, bo grozi dominacją rosyjską, zwłaszcza w perspektywie, kiedy Rosja mówi o budowie kolejnych gazociągów - Nord Stream 3, Nord Stream 4. To niebezpieczeństwo absolutnej dominacji rosyjskiej w Europie, jeżeli chodzi o dostawy gazu, jest oczywiste" - powiedział prezydent RP.

Polska chce się zabezpieczyć przed dominacją dostaw rosyjskiego gazu

"Jakie są skutki takiej dominacji? Proszę państwa, kilka lat temu przekonaliśmy się o tym na Ukrainie - nagłe zamknięcie dostaw, oczywiście niemające nic wspólnego z żadnymi czynnikami ekonomicznymi, związane tylko i wyłącznie z szantażem politycznym, było faktem" - wskazał.

Prezydent podkreślił, że Polska będzie wszystkimi siłami dążyła do tego, aby się przed tym zabezpieczyć.

− Stąd nasza decyzja o budowie terminalu LNG, stąd nasza decyzja także o tym, aby także ten gaz skroplony od Stanów Zjednoczonych kupować - powiedział.

Ważny gazoport i interkonektory

− Wierzę w to głęboko, że dzięki gazoportowi, dzięki rozwijaniu jego możliwości rocznego przyjęcia gazu będziemy nie tylko realizowali, zapewniali swoje potrzeby energetyczne, ale że będziemy mogli także ten gaz przesyłać do naszych sąsiadów, choćby w ramach współpracy Trójmorza, budowy interkonektorów. Mówiliśmy właśnie dzisiaj o tych wszystkich sprawach z panem prezydentem (Trumpem) bardzo dużo" – dodał.

Biały Dom nie planuje sankcji dla firm zaangażowanych w budowę Nord Stream 2

Stany Zjednoczone nie planują na razie sankcji dla firm zaangażowanych w projekt gazociągu Nord Stream 2.

Mówił o tym w Białym Domu amerykański prezydent. Donald Trump został zapytany o tę sprawę przez dziennikarza Polskiego Radia na początku spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Donald Trump wykluczył na razie sankcje, ale skrytykował Niemcy, których firmy uczestniczą w budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego.

- Nie zamierzamy tego robić, ale uważamy, że to bardzo niedobry projekt dla mieszkańców Niemiec. Niemcy płacą miliardy dolarów rocznie za rosyjską energię. Mogę panu powiedzieć, że Niemcom to się nie podoba - powiedział Donald Trump

Polska i USA będą przeciwdziałać projektom zagrażającym wspólnemu bezpieczeństwu, w tym Nord Stream 2

Będziemy nadal koordynowali nasze działania mające na celu przeciwdziałanie projektom energetycznym zagrażającym naszemu wspólnemu bezpieczeństwu, takim jak Nord Stream 2 - podkreślono w polsko-amerykańskiej deklaracji podpisanej przez prezydentów Polski i USA.


"Polska i Stany Zjednoczone będą pogłębiały współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Będziemy badali nowe możliwości wynikające z transformacji rynków energii oraz podejmiemy starania, aby zwiększyć dywersyfikację energetyczną w Europie, w czym główną rolę powinna odgrywać inicjatywa prywatna" - zapisano w deklaracji.

"Będziemy nadal koordynowali nasze działania mające na celu przeciwdziałanie projektom energetycznym zagrażającym naszemu wspólnemu bezpieczeństwu, takim jak Nord Stream 2" - dodano.

Polska i USA podkreśliły, że będą wspierały wzmożone działania na rzecz pogłębionej współpracy w zakresie energii oraz dywersyfikacji jej źródeł. Oba państwa zobowiązały się do ustanowienia "Polsko-amerykańskiego dialogu w dziedzinie energii".

IAR, PAP, jk