Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Adam Kaliński 12.10.2018

Jak zatrzymać rosnące ceny prądu? Minister energii: planujemy działania osłonowe

Na giełdzie cena energii elektrycznej jest wyższa niż przed rokiem o 60-70 proc. Czy zatem podwyżka cen prądu dla domowych gospodarstw jest nieuchronna? Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział "Rzeczpospolitej", że resort, którym kieruje planuje pakiet rozwiązań osłonowych dla obywateli i odbiorców przemysłowych.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii - pytany przez "Rzeczpospolitą" o pomysł, jak zatrzymać rosnące ceny energii? - odparł: "Podejmujemy (...) działania, by ten trend zatrzymać. Musimy się jednak liczyć z uwarunkowaniami międzynarodowymi. Wzrost cen uprawnień do emisji CO2 i światowy wzrost cen węgla powodują zwyżkę cen na Towarowej Giełdzie Energii. Tyle że wzrost cen na TGE dotyczył niewielkich ilości energii. Dlatego w mojej ocenie zwiększenie cen to także rodzaj gry rynkowej, testowanie, jak daleko można się posunąć".

Chronić rynek

Szef ministerstwa energii powiedział, że jego resort stara się stworzyć warunki, by chronić rynek przed zaburzeniem stabilności i zamierza wprowadzić tzw. 100-proc. obligo giełdowe, pozwalające na pełne urynkowienie cen energii na rynku hurtowym. 

"Jesteśmy świadomi wagi problemów wynikających ze wzrostu cen energii. Planujemy wprowadzenie pakietu rozwiązań osłonowych dla obywateli i odbiorców przemysłowych, zwłaszcza w branżach energochłonnych. Mogą to być ulgi w różnych opłatach, a nawet rekompensaty z tytułu wzrostu cen emisji CO2" - zapewnił min. Tchórzewski.

Węgiel podstawą

Pytany o rolę węgla w polskiej energetyce odparł: "Węgiel jest i długo pozostanie podstawą polskiego miksu energetycznego. Energetyka oparta na tym paliwie ma gwarantować bezpieczeństwo również jako niezbędna, bilansująca rezerwa mocy dla energetyki odnawialnej, a także wspierać konkurencyjność gospodarki".

rp.pl, ak, NRG