Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Walterska 26.10.2018

Dlaczego drożeje prąd?

Rosną ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym. Za dostawy prądu w przyszłym roku firmy będą musiały zapłacić o 50, a nawet 70 proc. więcej. Skala podwyżek dla gospodarstw domowych na razie nie jest znana. W tym przypadku taryfy przedstawiane przez operatorów zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. 

Ministerstwo Energii zapewnia że podwyżki dla gospodarstw domowych nie będą odczuwalne. A jeśli jednak okażą się spore to dla większości będą rekompensaty.

- Prąd drożeje, bo rosną ceny węgla i uprawnień do emisji CO2. Opłaty za uprawnienia to kara za wydalanie do atmosfery dwutlenku węgla - tłumaczy w radiowej Jedynce Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego w rozmowie z Karoliną Mózgowiec. Ich ceny poszły w górę po reformie europejskiego systemu handlu emisjami.

Ale też z drugiej strony - zwrócił uwagę Marcin Roszkowski - bardzo mocno staniały alternatywne metody wytwarzania energii.

Receptą na drożejący gaz może być zmiana tzw. miksu energetycznego.

Ministerstwo energii zapewnia, że podwyżki dla gospodarstw domowych nie będą odczuwalne, a jeśli jednak okażą się spore, to dla większości będą rekompensaty. Będzie to tymczasowe rozwiązanie - mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu Biznesalert.

Rozważane są też ulgi dla przemysłu energochłonnego. Wg analizy Instytutu Jagiellońskiego, podwyżki cen energii najbardziej odczuje  hutnictwo, branża chemiczna, papiernicza, spożywcza, a także górnictwo. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Karolina Mózgowiec, kw