Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 21.03.2019

Firmy sprzedające prąd czekają na rekompensaty za brak podwyżek cen energii

Firmy energetyczne w dalszym ciągu nie wiedzą, ile pieniędzy dostaną w ramach rekompensaty za zamrożenie cen energii.
Posłuchaj
  • Firmy energetyczne w dalszym ciągu nie wiedzą, ile pieniędzy dostaną w ramach rekompensaty za zamrożenie cen energii. O wątpliwościach dotyczących rekompensat mówi w Polskim Radiu 24 Daria Kulczycka z Konfederacji Lewiatan. /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Szczegóły miało określać rozporządzenie do ustawy o cenach prądu. W poniedziałek zakończyły się bardzo krótkie konsultacje tego projektu.

− Na razie projekt rozwiewa tylko część wątpliwości - mówi Daria Kulczycka z Konfederacji Lewiatan.

Jak wyjaśnia, gdy dla odbiorców sprawa jest jasna, zarówno jeśli chodzi o gospodarstwa domowe jak i firmy, gdyż ceny jednostkowe są ustalone, to sprzedawcy energii wciąż nie wiedzą jakie i kiedy dostaną rekompensaty.

Sprzedawcy prądu będą występować o rekompensaty

− Nie ma wątpliwości, że będą one o rekompensaty występować, gdyż energię kupowali po cenie wyższej, a są zobowiązani do jej sprzedaży po cenie niższej – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

Niejasne formuły obliczania rekompensat

I dodaje, że formuły do wyliczania rekompensat są zbyt skomplikowane i niejasne. Nie uwzględniają też sytuacji różnych spółek obrotu - np. tego, czy są w ramach grupy kapitałowej czy poza nią.

To sprawia, że w zależności jak będą klasyfikowane rekompensaty, pokryją one straty na sprzedaży prądu albo nie, dodatkowo akcyza liczona jest dwukrotnie.

− Mam nadzieję, że te uwagi i wątpliwości zostaną wyjaśnione i ostatecznie rozporządzenie będzie precyzyjne – mówi Daria Kulczycka.

Czy starczy 6 mld zł na rekompensaty?

Na rekompensaty ma być przeznaczone 6 mld zł. Szacuje się, że może być potrzebne dwa razy więcej.

Spółki energetyczne wstrzymują się z zawieraniem nowych umów


Niepewność co do tego, na ile rekompensaty pokryją straty, sprawia, że spółki energetyczne nie są zainteresowane zawieraniem nowych umów na sprzedaż prądu z firmami, którym dotychczasowe umowy wygasają.

Zdaniem ekspertki Konfederacji Lewiatan, istnieje też ryzyko, że spółki energetyczne będą wypowiadały umowy, jeśli straty związane z zakupem droższej energii będą przewyższać zyski ze sprzedaży prądu po cenach z zeszłego roku.

Karolina Mózgowiec, jk