Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 02.07.2020

Orlen czeka na decyzję ws. fuzji z Lotosem. Daniel Obajtek: intensywnie negocjujemy z KE

W tym miesiącu Komisja Europejska ma wydać decyzję w sprawie połączenia Orlenu i Lotosu. Cały czas negocjujemy z Komisją Europejską, jesteśmy w trakcie bardzo intensywnych rozmów - powiedział w Radiu Gdańsk prezes Orlenu Daniel Obajtek.

- Oby ta decyzja oznaczała zgodę (na fuzję). To jest decyzja ważna nie tylko dla PKN Orlen, ale też dla całej naszej gospodarki. Jest to dobra decyzja dla Lotosu i całego Pomorza. W końcu będzie firma, która będzie championem europejskim, która będzie mogła zdecydowanie mocniej inwestować, która będzie mogła zdecydowanie mocniej konkurować na rynkach zewnętrznych – podkreślił, dodając, że połączone firmy będą mogły choćby wspólnie kupować ropę i – dzięki temu – stabilizować ceny paliw na polskim rynku.

Orlen przejmuje Energę

Daniel Obajtek był też pytany o to, jak przebiega proces łączenia PKN Orlen i grupy Energa.

- Tak naprawdę tę fuzję mamy za sobą. Teraz jest prowadzony cały proces badań, restrukturyzacji i szukamy pewnych połączeń z grupą Orlen. Te połączenia oczywiście będą i cały czas pracujemy, by generalnie – jak gdyby - grupa Energa była grupą, na podstawie której Orlen będzie bardziej, mocniej inwestował choćby w niskoemisyjne lub zeroemisyjne źródła wytwarzania energii – powiedział.

- To już przynosi efekty. Proszę zobaczyć - decyzja zmiany Ostrołęki z węglówki na gazówkę - to jest bardzo ważna decyzja. Proszę zobaczyć, co stało się z giełdą – po tej decyzji rynek zobaczył, fundusze, akcjonariusze zobaczyli, że jednak w Polsce będzie prowadzony z czasami proces dekarbonizacji i automatycznie giełdy odbiły się - zdecydowanie spółki energetyczne na giełdach mają większą wartość, choćby nawet sama Energa na giełdzie ma większą wartość  – powiedział.

- Będziemy skutecznie prowadzić ten proces i rozwijać tę spółkę – bardziej, mocniej jeszcze inwestować w niskoemisyjne i zeroemisyjne źródła wytwarzania. Przecież o to tak naprawdę chodzi - Energa jest znana w Polsce z tego, że ma największy udział w tej zeroemisyjnej energii i na podstawie jej doświadczeń będziemy inwestować w tę grupę, by zdecydowanie wzmocnić inwestycje w zeroemisyjne źródła wytwarzania – dodał.

orlen lotos.jpg
Przejęcie Lotosu przez PKN Orlen. KE daje zgodę, ale stawia warunki

Daniel Obajtek odpowiada na krytykę

Zapytany o to, skąd – w jego ocenie – bierze się krytyka fuzji firm, Daniel Obajtek odpowiedział: "To jest zwykłe politykierstwo i – przepraszam, że tak to określę - bronienie lokalnych koryt (...) Gospodarkę mamy jedną i nie może być w Polsce takiego zwyczaju, że reformuje się firmę, jak do niej stuka komornik. Do tej pory taki zwyczaj był, a już takiej firmy, niestety nie da się zreformować. Pragnę przypomnieć sytuację Lotosu w 2008 roku czy też w 2014 roku "

- Ja mocno się dziwię, skąd generalnie krytyka (fuzji). Ale już wiem skąd, bo jeśli Platforma Obywatelska wszystko, co robi PiS, neguje, no to również to z zasady neguje. Ale pragnę zaznaczyć, że nawet Platforma Obywatelska przez pewien czas miała pomysł połączenia Orlenu z Lotosem, niestety bardzo szybko się z tego wyleczyła – nie z przyczyn gospodarczych, tylko z przyczyn lokalnych watażków, którzy stwierdzili, że nie może do takiej fuzji dojść – powiedział.

Gospodarka i Orlen na wysokich obrotach

Poproszony o ocenę gospodarki w ostatnich pięciu latach Daniel Obajtek stwierdził, że miała się ona bardzo dobrze. Podkreślił, że w tym czas m.in. spadło bezrobocie, zmniejszyła się szara strefa.

- Za czasów ośmiu lat Platformy Obywatelskiej Orlen zarobił 2,9 miliarda, a za cztery lata PiS-u Orlen zarobił 23 miliardy – mówił.

Proces przejęcia Lotosu przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r. PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na koncentrację w lipcu 2019 r. Miesiąc później podpisane zostało porozumienie pomiędzy koncernem a Skarbem Państwa i Grupą Lotos, określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki. KE zapowiedziała, że podejmie decyzję w sprawie fuzji do 22 lipca.

PolskieRadio24.pl, PAP, Radio Gdańsk, md