Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 14.07.2020

Jak uzyskać dopłaty do energii ze słońca w ramach programu "Mój Prąd"

O programie „Mój Prąd”, oferującym dofinansowanie do wytwarzania własnej energii elektrycznej, mówił w radiowej Jedynce minister klimatu Michał Kurtyka.

Okazją do rozmowy był 100-tysięczny wniosek o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej w ramach tego rządowego programu.

Posłuchaj
05:22 justyna.mp3 O programie „Mój Prąd”, oferującym dofinansowanie do wytwarzania własnej energii elektrycznej, mówił w radiowej Jedynce minister klimatu Michał Kurtyka. /Justyna Golonko, Polskie Radio/.

Program wystarczy na dofinansowanie 200 tys. instalacji fotowoltaicznych

 - To oznacza, że program okazał się bardzo dużym sukcesem i świadczy o tym, że Polacy włączyli się w zieloną rewolucję energetyczną.– powiedział minister.

Jak dodał, na program przewidziano 1 miliard złotych, co powinno wystarczyć na dofinansowanie ok. 200 tys. instalacji.


fotowoltanika1200.jpg
Polacy stawiają na energię słoneczną. Już 100 tys. wniosków w programie "Mój Prąd"

Jak jednocześnie przypomniał, nie jest to jedyny program rządowy wspierający zieloną energię.

- Instalacje fotowoltaiczne można również dofinansować z programu „Czyste Powietrze, nakierowanego na likwidację smogu w Polsce - mówił minister Kurtyka.

Warto dodać, że w ciągu ostatniego roku moc zainstalowanych źródeł fotowoltaicznych wzrosła w krajowym systemie o ponad 170 procent.

Na koniec 2018 r moc zainstalowanych instalacji tego typu wynosiła 500 megawatów, a obecnie, na koniec lipca, moc zainstalowanych paneli wynosi 2,1 tys. megawatów.

Zobacz, kto i na jakich zasadach otrzyma dofinansowanie w programie Mój Prąd

- Dofinansowanie przysługuje do mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej od 2kW do 10kW.

- Beneficjentem programu jest osoba fizyczna, która jest stroną umowy przyłączeniowej.

- Wysokość dofinansowania  w formie bezzwrotnej wynosi do 50 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaiczne (PV), nie więcej niż 5 tys. zł. (Koszty kwalifikowane to koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej).

- Jeżeli wnioskodawca otrzymał dofinansowanie lub jest w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie może ubiegać się o ponowne wsparcie w ramach programu „Mój Prąd”.

- Instalacja PV obejmuje panele fotowoltaiczne z niezbędnym oprzyrządowaniem.

Justyna Golonko, jk