Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 13.10.2020

Polska będzie rozwijać sektor paliw alternatywnych - biometanu i biogazu. Ma uniezależnić od importu surowców

List intencyjny ws. partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego podpisali we wtorek przedstawicie ministerstwa klimatu i środowiska i branży - w tym PKN Orlen i PGNiG, oraz nauki.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przypomniał, że sektor biogazu i biopaliw umożliwia dywersyfikację technologii, źródeł energii i ograniczenie importu paliw kopalnych.

- Sięgamy do zasobu, który często jest zapominany - odpadu z innego sektora - podkreślał.

Biogaz oznacza odzyskiwanie energii z odpadów

- Jeżeli chcemy stworzyć zrównoważoną w długim okresie gospodarkę, nie możemy o tym odpadzie zapomnieć - mówił minister.


ropa shutterstock_1096001849 1200.jpg
Raport OPEC: jak zmieni się rynek ropy naftowej do 2045 r. pod wpływem koronawirusa i elektromobilności

- List traktujemy jako zobowiązanie do wysiłków np. regulacyjnych, które pozwolą branży dobrze się rozwijać - dodał Kurtyka.

- List ma na celu m.in. opracowanie porozumienia sektorowego, prowadzącego do budowy w Polsce łańcucha wartości i wspierania przemysłu biogazowego - tłumaczył z kolei wiceminister, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Jego zdaniem, sektor biogazu jest "niesłychanie ważny" z punktu widzenia całej gospodarki, a zwłaszcza rolnictwa i transportu. Zyska przypomniał, że biogaz i biometan będą ważnym elementem przyszłej strategii energetycznej i energetyki rozproszonej.


Posłuchaj
00:22 bio2.mp3 Wiceminister Klimatu, pełnomocnik rządu do spraw Odnawialnych Źródeł Energii, Ireneusz Zyska zaznaczył, że rozwój tej gałęzi gospodarki nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne, ale też będzie ważny dla sektora rolnictwa./iar/.

 

Biogaz wprowadzi polską energetykę jeszcze bardziej w "zieloną energię", uniezależnia od importu surowców

Prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego Sylwia Koch-Kopyszko oceniła, że to "wielki dzień" dla całej branży. - Biometan to pierwszy element "zielonych gazów" w sieciach gazowych, dalsza perspektywa to biowodór - podkreślała. Jak zaznaczyła, w Polsce jest potencjał do produkcji biometanu przy wykorzystaniu 100 mln ton odpadów.


Posłuchaj
00:14 bio3.mp3 Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego podkreśliła, że wkrótce możliwe będzie wykorzystanie nawet 8 miliardów metrów sześciennych biometanu./iar/.

 

kwieciński pap1200.jpg

Gaz ziemny, biometan i wodór coraz ważniejsze w polskiej energetyce

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński oceniał, że biometan to pomysł na zrównoważony rozwój całego kraju. - Daje większą niezależność energetyczną, dywersyfikację i to przy pomocy paliwa odnawialnego - mówił. Przypomniał, że np. w Danii biometan to już 20 proc. gazu w sieciach.


Posłuchaj
00:23 bio1.mp3 Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński podkreślił, że produkcja biogazu ma duże perspektywy na rozwój, a w każdej gminie może powstać biogazownia./IAR/.

 

Biometan ma trafić do polskich sieci gazowych

- Uważamy, że trzeba to robić z innymi podmiotami i taki będzie model, który przygotowujemy. W jego ramach chcemy zapewnić dostęp biometanowniom do naszych sieci dystrybucyjnych - podkreślał Kwieciński. To może też być duża szansa na wykorzystanie funduszy europejskich - powiedział.


Wiceprezes PKN Orlen Józef Węgrecki podkreślał, że technologię biogazową w Polsce można na odpowiednio dużą skalę rozpowszechnić znacznie szybciej niż OZE oparte na wietrze i słońcu.

Wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak zwracał uwagę, że akurat w tym trudnym i skomplikowanym obszarze OZE, Polska ma bardzo dobre doświadczenia, posiada wiedzę i korzystne warunki.

- Jako PFR deklarujemy, że możemy takie projekty wspierać finansowo, ale możemy też je dostarczać, szukać najlepszych rozwiązań dla odbiorców jak PGNiG czy Orlen - mówił Pawlak.

Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki zauważył z kolei, że jest mnóstwo inwestorów, gotowych do zaangażowania się w "zielonym" biznesie, ale do tego potrzeba ram prawnych.

- Chcemy jak najszybciej przejść do dyskusji na temat odpowiednich regulacji - oświadczył Witucki.

PAP, jk