Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 25.03.2021

PGNiG liczy na duży wzrost wydobycia gazu. Polska spółka kupuje aktywa norweskiej firmy

PGNiG za 615 mln dolarów kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS. IEPN posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dzięki akwizycji INEOS wydobycie gazu w Norwegii osiągnie 2,5 mld m3 rocznie.

Koncesje IEPN obejmują wiele złóż produkcyjnych, a szacowana wielkość zasobów węglowodorów wynikająca z posiadanych przez norweską firmę udziałów w koncesjach wynosi ok. 117 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego ponad 94 proc. to zasoby gazu ziemnego.

Zabezpieczenie zapełnienia Baltic Pipe

Dzięki transakcji szacowany średni poziom wydobycia gazu ziemnego przez PGNiG w Norwegii może w wyniku transakcji wzrosnąć o ok. 1,5 mld m3 rocznie w ciągu najbliższych 5 latach. Dodatkowo, PGNiG przejmie portfel koncesji poszukiwawczych, w ramach którego IEPN pełni rolę operatora na 6 koncesjach.

To potężna akwizycja, dająca od razu wzrost wydobycia gazu o 1,5 mld m3 rocznie - mówi prezes PGNiG Paweł Majewski.

PGNiG_flagi.jpg
PGNiG zwiększa wydobycie gazu na Morzu Północnym. Objęło udziały w kolejnych złożach

Warunkami transakcji w wysokości 615 mln dolarów – pomniejszonych o dochody INEOS od 1 stycznia do przejęcia kontroli przez PGNiG – jest uzyskanie zgód administracyjnych w Norwegii i korporacyjnych w polskim koncernie.

 To zabezpieczenie w dużym stopniu zapełnienia Baltic Pipe własną produkcją, co jest celem strategicznym spółki – podkreśla prezes PGNiG.

Perspektywy produkcji do 2045

INEOS ma m.in. koncesje na trzech złożach produkcyjnych Alve, Marulk, Ormen Lange oraz terminal gazowy Nyhamna. Ormen Lange to drugie co do wielkości – po Trollu – produkujące złoże na szelfie norweskim. INEOS ma 14 proc. w tym złożu i perspektywy produkcji do 2045 r. Według szacunków PGNiG, dzięki przejęciu INEOS, poziom wydobycia gazu w Norwegii może osiągnąć szczytowy poziom 4 mld m3 w roku 2027.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS