Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 02.09.2021

Kolejna wielka umowa na dostawy gazu LNG do Polski. Sasin: to krok na drodze do pełnego bezpieczeństwa energetycznego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało aneksy do umów z amerykańskimi spółkami Venture Global LNG na zwiększone dostawy gazu z Zatoki Meksykańskiej. W efekcie łączny wolumen LNG, które PGNiG będzie odbierać od Venture Global LNG, wzrośnie z 3,5 do 5,5 miliona ton rocznie, co odpowiada 7,4 miliarda metrów sześciennych po regazyfikacji.

Umowę zawarto w Warszawie podczas konferencji prezentującej wyniki finansowe polskiej grupy.

Umowa oznacza dywersyfikację dostaw gazu do Polski, zwiększa bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju

Obecny na uroczystości wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że te umowy to kolejny krok na drodze do pełnego bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.


Posłuchaj
00:31 umowa 1.mp3 Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało aneksy do umowy z grupą Venture Global LNG na zwiększone dostawy gazu z Zatoki Meksykańskiej. Prezes PGNiG Paweł Majewski powiedział, że dzięki tej umowie Polska uniezależnia się od dostaw gazu z Rosji./IAR/.

Zauważył, że różnicowanie źródeł importu gazu i możliwość ich wyboru, a także swoboda w obrocie zakupionym paliwem, zwiększa energetyczną niezależność Polski.

spons-2-1200.jpg
Dywersyfikacja równa się bezpieczeństwo. PGNiG różnicuje źródła dostaw gazu

Jacek Sasin podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne jest bezcenne, gdyż definiuje poczucie bezpieczeństwa wśród Polaków. Zaznaczył, że ma ono wiele aspektów, w tym zapewnienie dostawy odpowiedniej ilości gazu.

Polska coraz bardziej uniezależnia się od dostaw z Rosji

Również prezes PGNiG Paweł Majewski podkreślił, że dzięki tej umowie Polska uniezależnia się od dostaw gazu z Rosji.


Posłuchaj
00:30 umowa 2.mp3 Zamówienie zostanie zwiększone z 3,5 do 5,5 miliona ton LNG rocznie. W przeliczeniu daje to 7,4 miliarda metrów sześciennych gazu./IAR/.

 
- Po 2022 roku, kiedy wygasa kontrakt jamalski, nie będziemy zmuszeni do dokupowania gazu ze wschodu - zapewnił.

Polska sprowadza gaz z wielu kierunków dzięki takim inwestycjom jak Baltic Pipe czy gazoport

Prezes dodał, że dzięki takim kontraktom, aktywom nabywanym w Norwegii, inwestycjom - Baltic Pipe i gazoportowi - a także inwestycjom Gaz Systemu na Litwie czy na Słowacji, uda się w Polsce zdywersyfikować dostawy gazu.

shutt ropa 1200.jpg
Ropa i gaz to surowce strategiczne. Polska systematycznie dąży do zapewnienia bezpieczeństwa ich dostaw

Wskazał, że sprowadzany gaz może być potem również odsprzedawany innym krajom.

Aneksy do umowy z 2018 r. zwiększą sprzedaż skroplonego gazu

Aneksy dotyczą umów podpisanych przez PGNiG i spółki Venture Global LNG w 2018 roku. Określają zwiększenie wolumenu sprzedaży skroplonego gazu ziemnego.

W przypadku kontraktu z Venture Global Calcasieu Pass aneks zakłada wzrost ilości kupowanego przez PGNiG gazu o pół miliona ton do 1,5 miliona ton rocznie.

Z kolei aneksowanie umowy z Venture Global Plaquemines zwiększa wolumen dostaw o 1,5 miliona ton do 4,0 milionów ton LNG rocznie.

Za odbiór zakupionego gazu odpowiada kupujący, czyli PGNiG. Odbiór LNG nastąpi z dwóch terminali skraplających - Calcasieu Pass oraz Plaquemines nad Zatoką Meksykańską.

Realizacja pierwszych dostaw od Venture Global LNG jest planowana na początek 2023 roku.


IAR, jk