Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 09.09.2021

Premier: wodór może odegrać największą rolę w technologicznej transformacji

- Sądzę, że wodór będzie miał gigantyczną, być może największą rolę w transformacji technologii na całym świecie - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, z okazji powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Sygnatariuszami porozumienia są Agencja Rozwoju Przemysłu i samorząd, uczelnie i przedsiębiorcy z tego regionu.

- Nasi zagraniczni partnerzy kładą ogromny nacisk na rozwój technologii wodorowych, także i my chcemy uczyć się wykorzystywać te technologie - mówił Mateusz Morawiecki.


Posłuchaj
00:21 wodór1.mp3 Szef rządu powiedział, że wodór jest niezbędny do rozwoju zeroemisyjnych środków transportu i energii./IAR/.


Dolina Wodorowa łączy naukę, biznes, nowoczesne technologie

Jak podkreślił, Dolina to pewnego rodzaju klaster. - Dolina Wodorowa to powiązania i współpraca między instytucjami świata biznesu, gospodarki, uczelni, samorządów, między instytucjami, które mają bezpośredni interes w wykorzystaniu źródeł wodorowych - stwierdził Mateusz Morawiecki.


Posłuchaj
00:17 wodór2.mp3 Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że utworzenie doliny ma wesprzeć współpracę różnych środowisk w zakresie technologii wodorowych./iar/.

Jak dodał, narodowy interes polega na tym, aby "wykorzystując nasze własne surowce i potencjał produkcyjny przesuwać się coraz bardziej w kierunku państwa coraz wyżej zaawansowanego technologicznie".

Polska piątym na świecie producentem wodoru

Premier przypomniał, że Polska jest piątym na świecie producentem wodoru, a powołana Dolnośląska Dolina Wodorowa drugim takim przedsięwzięciem po Podkarpackiej Dolinie Wodorowej powołanej do istnienia przed kilkoma miesiącami.

Ocenił, że dla wielu osób, wodór wciąż może się wydawać pewną "nowinką", jaką były przed 20 laty np. gaz i ropa z łupków, a okazały się rewolucjami, które zdynamizowały poziom wydobycia tych węglowodorów.


„Dlatego wodór, który jest najlżejszym pierwiastkiem będzie miał gigantyczną, być może nawet największą w najbliższych dziesięcioleciach rolę w transformacji technologii na całym świecie” - powiedział premier.

Podkreślił, że tworzenie takich dolin wodorowych pozwoli wykorzystać wiedzę i umiejętności polskich inżynierów, techników, technologów i projekty menedżerów.



- Jestem przekonany, że właśnie Dolnośląska Dolina Wodorowa, jedna z pięciu, które chcemy utworzyć na terytorium Rzeczypospolitej w najbliższym czasie, dobrze przysłuży się do transformacji energetycznej, do rozwoju gospodarczego, do wejścia na wyższy szczebel rozwoju technicznego i technologicznego naszej gospodarki - powiedział premier.

Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, do 2030 roku w Polsce powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych. W tych miejscach będzie produkowany wodór, ogniwa paliwowe i pojazdy napędzane tym rodzajem paliwa. Środki przeznaczone na realizację inwestycji wyniosą 800 milionów euro.

IAR, PAP, jk