Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 14.09.2021

Lotos stara się o nowe koncesje na wydobycie ropy i gazu ziemnego na Morzu Północnym

Polski koncern poszerza stan posiadania przy wydobyciu ropy i gazu ziemnego na Morzu Północnym. Lotos informuje, że jego norweska spółka - Lotos Norge złożyła aplikacje o kolejne koncesje, w większości starając się o obszary w miejscach, gdzie prowadzi już działalność. Dodatkowo Lotos Norge czeka na zgodę na wymianę udziałów w koncesjach z Aker BP.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneshutterstock.com

Jak podał we wtorek Lotos, aplikacje złożone w rundzie koncesyjnej APA (Awards in Predefined Areas) dotyczą obszarów, gdzie spółka posiada już udziały i prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą, min.: NOAKA oraz Sleipner.

Wydobycie we współpracy z PGNiG

Natomiast jeden z obszarów, zgłoszony wspólnie z PGNiG Norway, znajduje się w części Morza Północnego, gdzie dotychczas Lotos nie prowadził aktywnych poszukiwań i wydobycia węglowodorów.

Zgodnie z obowiązującą od 2019 r. umową. PGNiG Norway jest wyłącznym odbiorcą gazu wydobywanego w Norwegii przez Lotos Norge.

platforma wiertnicza 1200.jpg
PGNiG rozpoczęło eksploatację nowego złoża na Morzu Norweskim. "Rekordowo krótki czas inwestycji"

Jak przypomniał Lotos, podczas ostatniej rundy APA 2020, spółka Lotos Norge otrzymała trzy nowe koncesje. Wyniki obecnej rundy zostaną ogłoszone w styczniu 2022 r.

Lotos posiada też udziały wydobywcze w zagranicznych koncesjach na Morzu Północnym

Lotos poinformował też o podpisaniu przez Lotos Norge z firmą AkerBP umowy o tzw. harmonizacji udziałów na koncesjach w obszarze NOA (North of Alvheim) oraz Fulla. Umowa musi zostać jeszcze zatwierdzona przez norweskie władze.

shutt ropa 1200.jpg

Ropa i gaz to surowce strategiczne. Polska systematycznie dąży do zapewnienia bezpieczeństwa ich dostaw

Porozumienia reguluje wymianę udziałów pomiędzy w ośmiu koncesjach, tak aby w każdej z nich Lotos docelowo posiadał 12,3 proc. Według Lotosu model taki uprości współpracę oraz rozliczenia pomiędzy partnerami i przełoży się np. na wyższą wartość nowych prospektów w otaczającym NOAKA obszarze we współpracy z AkerBP.

Dokonano także wyboru koncepcji zagospodarowania dla obszaru NOAKA. Według Lotosu, do końca 2022 r. ma zostać przygotowany plan zagospodarowania złóż, a na rok 2027 zaplanowano uruchomienie produkcji.


Lotos, PAP, jk