Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jarosław Krawędkowski 15.09.2021

Rusza przetarg na turbiny dla największej farmy wiatrowej na polskiej części Bałtyku

PGE i Ørsted rozpoczynają przetarg na dostawcę generatorów turbin wiatrowych dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, jednej z największych tego typu inwestycji na polskiej części Bałtyku. Pierwszy prąd z farmy ma popłynąć w 2026 roku.

Przetarg na generatory turbin jest jednym z największych zamówień w ramach procesu zakupowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica (MFW Baltica) o mocy do 2,5 GW - projektu realizowanego w ramach partnerstwa 50/50 przez PGE Baltica z Grupy PGE i Ørsted w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

Dostawcy mają dostarczyć oferty na około 200 turbin wiatrowych

Potencjalni dostawcy, którzy spełnili wymogi formalne i złożyli deklarację o chęci uczestnictwa w przetargu w ramach procesu prekwalifikacji, zostaną zaproszeni do złożenia wiążących ofert.

- Wkraczamy w intensywny okres zakupów dla największej morskiej farmy wiatrowej na polskiej części Bałtyku. Postępowania zakupowe będziemy uruchamiać w 2021 i 2022 roku. O skali przedsięwzięcia świadczą liczby: powierzchnia Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica (320 km2) jest większa niż powierzchnia Gdańska. Na takim obszarze zostanie umieszczonych około 200 turbin wiatrowych - mówi Søren Westergaard Jensen, dyrektor ds. rozwoju MFW Baltica z ramienia Ørsted.

energetyka1200.jpg
Krajowy Plan Odbudowy. 1,8 mld zł na zielone i wodorowe technologie

Pierwsze dostawy prądu z farmy w 2026 roku

- Rozpoczęcie przetargu na generatory turbin wiatrowych to następny bardzo ważny krok w harmonogramie inwestycji. Wspólnie z Ørsted przygotowujemy się do przetargów na kolejne komponenty projektu. Równolegle do procesu zakupowego trwają prace dotyczące innych elementów inwestycji, a także prowadzimy aktywny dialog z kluczowymi podmiotami, m.in. potencjalnymi portami serwisowymi i instalacyjnymi. Nasz cel to realizacja inwestycji w terminie, tak aby pierwsza energia elektryczna z Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, wspólnie rozwijanej przez PGE i Ørsted, popłynęła do polskich domów w 2026 roku – dodaje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE będzie użytkować farmę przez 30 lat

Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 3 (o mocy ok. 1045 MW), jest planowane na 2026 rok.

Etap kolejny, czyli Baltica 2 (o mocy ok. 1500 MW), ma być oddany do 2027 roku.

farma wiatrowa free offshore free shut 1200 .jpg
Polska awansowała o sześć miejsc w światowym rankingu miejsc do inwestycji w OZE

Po etapie przygotowań i budowy PGE i Ørsted będą przez 30 lat użytkować Morską Farmę Wiatrową Baltica, dostarczając czystą energię do milionów polskich gospodarstw domowych, firm i instytucji.


Grupa Kapitałowa PGE największym dostawcą prądu w Polsce

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Dzięki połączeniu własnych zasobów paliwa i wytwarzania energii oraz posiadaniu sieci dystrybucyjnych PGE gwarantuje bezpieczne i stabilne dostawy energii elektrycznej i ciepła do ponad 5 mln klientów. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają blisko 40 proc. energii elektrycznej w Polsce.

Grupa PGE - z 10-procentowym udziałem w rynku OZE w Polsce - jest największym krajowym producentem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Plan na kolejne lata to dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii, w szczególności z wykorzystaniem energii wiatru i słońca.

Duńska firma działa w Polsce od 30 lat

Na polskim rynku - jednym z kluczowych dla Ørsted - firma zatrudnia obecnie około 250 osób (ponad 6,6 tys. na całym świecie). Realizacja Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o łącznej mocy do 2,5 GW w polskiej części Morza Bałtyckiego wpisuje się w ambitne plany firmy osiągnięcia 30 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku.


PGE, Ørsted jk