Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Natalia Jasińska 27.09.2021

Kolejna odsłona negocjacji ws. Turowa. Kurtyka: proponujemy konkretne mechanizmy rozwiązywania konfliktów

W Pradze rozpoczęło się spotkanie ministrów środowiska Polski i Czech w sprawie polskiej kopalni węgla brunatnego Turów. Według strony czeskiej, która zaskarżyła Polskę do TSUE, kopalnia Turów ma negatywny wpływ na środowisko po czeskiej stronie granicy. 

Polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powiedział przed spotkaniem, że sprawa Turowa nie ma precedensu w polsko-czeskich relacjach po 1989 roku.

Zaznaczył, że przyjeżdża do czeskich partnerów z konkretną propozycją polubownego rozstrzygnięcia sporu. - To jest propozycja bardzo konkretnych mechanizmów rozwiązywania konfliktów i działania. To jest bardzo konkretna oferta wsparcia bezpieczeństwa ekologicznego dla mieszkańców regionu, gwarancja dodatkowych inwestycji. To jest gwarancja na to, że będą w stanie zabezpieczyć się przed tymi okolicznościami, których chcieliby uniknąć - powiedział Michał Kurtyka.

PGE elektrownia Turów 1200.jpg
Wyrok TSUE ws. Turowa. Marcin Roszkowski: kara, którą nałożono, to połowa przychodu bloku elektrowni

Czeski minister środowiska Richard Brabec skomentował, że piątkowa runda rozmów przyniosła postęp.

Z kolei hetman kraju libereckiego Martin Puta wyraził nadzieję, że dziś obie strony ustalą, do kiedy potrwają negocjacje. 

Czytaj także: 


Posłuchaj
00:21 11315664_2.mp3 Czechy: spotkanie ministrów środowiska ws. Turow (IAR)

- Nastroje przed rozmowami są dobre. Wierzę, że dziś powiemy sobie, do kiedy zakończą się te negocjacje - powiedział Martin Puta.


Oprócz ministra Michała Kurtyki, stronę polską w dzisiejszych rozmowach reprezentują wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński i marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.


Posłuchaj
00:07 11315664_1.mp3 Czeski minister środowiska Richard Brabec mówił, że piątkowa runda rozmów przyniosła postęp. (IAR)

 

nj