Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 28.04.2019

"Śląsk a Niepodległa". Wyjątkowy koncert

Wśród projektów dofinansowanych ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza "Kulturalne pomosty" znalazł się projekt "Śląsk a Niepodległa", którego głównym elementem był Koncert Śląskich Pieśni Niepodległościowych i Powstańczych.
Posłuchaj
  • Koncert "Śląsk a Niepodległa" w Tesinskim Divadle (Koncerty w Trójce)
Czytaj także

Koncert odbył 24 sierpnia 2018 roku w Tesinskim Divadle w Czeskim Cieszynie, na jego retransmisję zaprosiliśmy do Trójki w niedzielę 28 kwietnia 2019 o godz. 19.05. 

W repertuarze znalazły się piosenki opisujące życie i zwyczaje na Śląsku, dążenie Śląska do przyłączenia do Polski od czasów zaborów do 1922 roku, a także współczesne piosenki nawiązujące do tych okresów historycznych. Data i miejsce koncertu nie były przypadkowe. W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku w okolicach Piotrowic koło Karwiny padł sygnał do rozpoczęcia I powstania śląskiego, które trwało do 24 sierpnia 1919 roku. 

Wśród wykonawców byli m.in.: Dorota Barova, Grzegorz Płonka, Renata Przemyk, Jan Repka, Sebastian Riedel, Stanisław Soyka, Justyna Święs, Patrycja Zarychta, Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk"

Najważniejszym celem projektu było upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez ukazanie powstań śląskich i plebiscytu, najważniejszych wydarzeń w historii regionu, które doprowadziły po ponad sześciu wiekach do powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Cele projektu:

  • popularyzacja historii regionu i Polski oraz budowanie i umacnianie pozytywnego wizerunku naszego kraju poza granicami,
  • krzewienie patriotyzmu wśród młodego pokolenia,
  • edukacja historyczna w zakresie historii Śląska i Polski
  • ukazanie polskich tradycji narodowych w woj. śląskim poprzez muzykę,
  • integracja społeczności lokalnej oraz kształtowanie przywiązania do "małej ojczyzny" poprzez odkrywanie historii lokalnej, regionu aż po szacunek do swojego kraju i narodu.

(mat. promocyjne)